20 Temmuz 2017 14:29

Figen Yüksekdağ’ın cezası jet hızıyla onaylandı

Tutuklu HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, 10 Ekim katliamı sonrası yaptığı konuşma nedeniyle aldığı hapis cezası onaylandı.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

HDP'nin milletvekilliği ve parti üyeliği düşürülen Eş Başkanı Figen Yüksekdağ'a, 10 Ekim Ankara katliamının ardından hayatını kaybedenlerin cenaze törenlerinde yaptığı konuşma nedeniyle verilen 1 yıl hapis cezası istinaf mahkemesi tarafından jet hızıyla onaylandı.

Yüksekdağ'ın Uğur Mumcu Meydanında yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan anma töreninde hükümetin savaş politikalarını eleştirdiği ve 10 Ekim katliamındaki sorumluluğunu hatırlattığı konuşması nedeniyle aldığı ve infazı geri bırakılmayan 1 yıl hapis cezasını onaylayan Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, 11’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nden 3 Temmuz’da çıkan dosya hakkında 12 Temmuz’da istinafının reddine karar verdi.

10 EKİM DURUŞMASINDA SÖYLENENLERİ 1 YIL ÖNCE SÖYLEDİĞİ İÇİN CEZA ALDI

Figen Yüksekdağ mahkemedeki savunmasında iktidarın siyasi sorumluluğuna dikkat çekerek 10 Ekim katliamının duruşmasında söylenenleri bir yıl önce söylediği için yargılandığını ifade etmişti.

Kararı Evrensel’e değerlendiren Yüksekdağ’ın avukatı Sevil Aracı, güvenlik birimlerinin, bombalı saldırı sonrasında da yaşamını yitirenlerin, yaralananların ve yaralananlara yardım edenlerin üzerine gaz bombaları attığını, yaralılar ve yaralılara müdahale edenlerin üzerine gaz bombaları atıldığı için ilk müdahalenin geciktiğini belki bu nedenle yaralıların yaşamını yitirdiğini ifade etti.  

KAMU GÖREVLİLERİNİN SORUMLULUĞU RAPORLARA YANSIMIŞTI

10 Ekim katliamında idarenin kusuru bulunduğunun bizzat mülkiye müfettişlerince hazırlanan raporda ortaya konduğunu dile getiren Aracı, “Mülkiye Başmüfettişliği tarafından yapılan ‘Ön inceleme’ sonrasında hazırlanan raporla ve IŞİD üyeleri hakkında açılan dava dosyalarına sunulan belgelerle de tespit edilmiştir. Raporda, hakkında şikayette bulunulan kamu görevlilerinin, bombalı saldırının gerçekleşmesinde, müfettişlerin deyimiyle ‘en azından ihmal’ teşkil eden hukuka aykırı eylemlerinin etkisi açıkça tespit edilmiştir” dedi. Bunun dışında mitinge yönelik saldırı olacağına dair birden fazla ihbar ve istihbaratlar olduğunu ve IŞİD üyeleri ile katliamın planlayıcısı olarak aranan İlhami Balı’nın saldırı emrini verdiği tarihlerde, Türkiye istihbarat ve güvenlik örgütleri tarafından teknik olarak izlemede olduklarını hatırlatan Aracı, yaşanan katliamla ilgili kamu görevlilerinin ve siyasilerin de sorumlu olduğunu belirterek müvekkilinin konuşmasının ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aracı, dosyayı AYM’ye taşıyacaklarını dile getirdi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Leyla Zana'nın da vekilliği düşürülecek

SONRAKİ HABER

KARDEMİR'de iş cinayeti: Gaz basıncı nedeniyle yaşanan patlamada 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa