Leyla Zana'nın da vekilliği düşürülecek

HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçen Meclis Başkanlık Divanı talebini Meclis Karma Komisyonu’na iletti. 

Yemini kabul edilmeyen HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın vekilliğinin düşürülmesi için harekete geçen Meclis Başkanlık Divanı talebini Meclis Karma Komisyonu’na iletti. 

Meclis Başkanlığı, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın yemin etmediği için yasama faaliyetlerine katılamaması ve devamsızlık gerekçesiyle milletvekilliğinin düşürülmesi için harekete geçti. Bugün toplanan Meclis Başkanlık Divanı’nın ilk gündem maddesi, “Anayasanın 81. maddesine uygun biçimde ant içmeden aralıksız olarak Genel Kurul’un 212 birleşimine katılmaması” ile ilgili cetvel ve Zana’nın bu konuda yaptığı itiraz oldu. Başkanlık Divanı, Zana'nın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin talebini Meclis Karma Komisyonu’na iletti.

Daha önce de HDP'li milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer için de aynı mekanizma işletilmişti. Komisyon gündemine gelen iki vekillin devamsızlığıyla ilgili süreç ise halen devam ediyor. (DİHABER)
 

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Temmuz 2017 16:14
www.evrensel.net