20 Temmuz 2017 12:51

Almanya: Türkiye’ye yatırımların süreceğini garanti edemeyiz

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ‘Türkiye'ye çok sabır gösterdik artık yatırımların süreceğini garanti edemeyiz’ dedi.

Paylaş

Almanya-Türkiye gerginliği bugün Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in "Türkiye'ye çok sabır gösterdik artık yatırımların süreceğini garanti edemeyiz" sözleriyle devam etti. Cumhurbaşkanlığından verilen yanıtta "Almanya'yı şiddetle kınıyoruz" denildi.

Alman vatandaşı İnsan Hakları Savunucusu Peter Steudtner'in Büyükada'da gözaltına alınması ve tutuklanmasının ardından Almanya ve Türkiye ilişkilerindeki gerginlik tırmanıyor. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bir açıklama yaparak “Türkiye'ye çok sabır gösterdik, ilişkilere bu şekilde devam edemeyiz” dedi.

‘TÜRKİYE HUKUKSAL DÜZENİ TERSİNE ÇEVİRMEK İSTİYOR'

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel konuşmasında Alman aktivistin yakalanmasının çok önceden planlandığını ve bugüne kadar hep Türkiye ile bir gerilimden kaçındığını, diyalog yanlısı olduklarını belirterek şöyle dedi: “Türkiye'ye karşı çok sabırlı olduk. Bu her zaman kolay değildi. Türkiye, ülkesindeki hukuksal düzeni tersine  çevirmek istiyor. Alman aktivistlerin Türkiye'de tutuklanmasıyla muhalifler susturulmak isteniyor. Türkiye politikasında artık yeni bir yönelime ihtiyaç var. Ankara'da kim bunlardan sorumluysa, bu politikaların sonuçsuz kalmayacağı bilinmelidir. Bu tehdit devam ettiği sürece Türkiye'deki Alman yatırımların devam edeceğini garanti edemeyiz” 

Gabriel, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin AB üyelik durumunu masaya yatıracaklarını, Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısı yapmayı ve Gümrük Birliği'ni genişletme konusunu görüşmeyi planladıklarını belirterek “Alman Hükümeti yeni adımlar atmayı düşünüyor. Yaptığım açıklamaların hepsi Başbakan Merkel tarafından da onaylandı. Almanya'dan Türkiye'ye giden herkes için bundan sonra risk olduğunu söyleyebilirim” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI: ŞİDDETLE KINIYORUZ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'in açıklamalarına tepki gösterdi ve "Şiddetle kınıyoruz" dedi.

Kalın, "Burada soruşturma konusu olan kişiler kimlerdir? Polisin ve yargının tespit ettiği kadarıyla illegal faaliyet içerisinde olan kişilerdir. Bunlarla Alman vatandaşlarını aynı kefeye koymak siyasi sorumsuzluktur. Kabul etmiyoruz. Bu talihsiz açıklamaların Almanya'da yaklaşmakta olan seçimlere yönelik bir iç siyaset yatırımı olduğunu düşünüyoruz. Almanya'da moda haline geldi Türkiye karşıtlığı. Onların akıl tutulmasından kurtularak rasyonel bir şekilde düşünmeleri gerekiyor.  Küçük siyasi hesaplarla ekonomik ilişkileri gölgelemeğe çalışmak Türkiye'deki Alman yatırımcıların zihinlerinde tereddüt oluşturmaya çalışmak kabul edilebilir bir şey değil. Ama kimse parmak sallayarak Türkiye'yi hizaya getirmeye çalışmasın. Bu tür popülist çıkışlarla Türk - Alman ilişkilerini gölgelemek yerine  reel sorunlara yönelmeleri ve ilişkileri olması gereken raya oturtmaları gerekmektedir" dedi.  

BU KONUDA ONLAR BURADAKİ YARGIYA SAYGILI OLACAKLAR

FETÖ'cülerin en çok gittiği yer Almanya oluyor. Bununla ilgili dosyaları önlerine koyduğumuzda yargı bağımsızlığı var diyorlar. Türkiye'de niye saygı duymuyorlar. Türkiye'de yargının sürekli talimat alan bir kurum olmasını istiyorlar talimatı da kendileri verecekmiş. Bu bir kere her şeyden  önce Türk yargısına bir saygısızlıktır. Türkiye gibi bağımsızlığını, egemenliğini kimseyle paylaşmayacak bir ülkeye karşı saygısızlıktır. Bu konuda onlar buradaki yargıya saygılı olacaklar. 

AÇIKLAMALARI ŞİDDETLE KANIYORUZ

Türkiye'ye giden Alman vatandaşlarının güvende olmadığı, Türkiye'deki Alman firmalarının tereddüdü olduğu yönündeki açıklamaları şiddetle kanıyoruz. 

İLİŞKİLERİ FEDA ETMEK  DEMEKTİR BUNA ASLA RAZI OLAMAYIZ

Böyle bir şey asla söz konusu değil. Bugüne kadar herhangi bir Alman firmasına soruşturma yapılmış mı, haksızlık yapılmış mı? Böyle bir şey yokken böyle bir şey ortaya atmak ilişkileri feda etmek  demektir buna asla razı olamayız. 

ALMAN YATIRIMCILARIN ZİHİNLERİNDE TEREDDÜT OLUŞTURMAYA ÇALIŞMAK KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL

Küçük siyasi hesaplarla ekonomik ilişkileri gölgelemeğe çalışmak Türkiye'deki Alman yatırımcıların zihinlerinde tereddüt oluşturmaya çalışmak kabul edilebilir bir şey değil. Biz Türkiye'deki Alman yatırımlarının güvende olduğunu ifade ettik. Alman turistler misafirlerizdir daha çok görmek istiyoruz. Can ve mal güvenlikleri bize emanet. 

ALMAN VATANDAŞLARINI AYNI KEFEYE KOYMAK SİYASİ SORUMSUZLUKTUR

Burada soruşturma konusu olan kişiler kimlerdir? Polisin ve yargının tespit ettiği kadarıyla illegal faaliyet içerisinde olan kişilerdir. Bunlarla Alman vatandaşlarını aynı kefeye koymak siyasi sorumsuzluktur. Kabul etmiyoruz. Biz Almanya ile ilişkilerimizin iyi olmasını istiyoruz. Karşılıklı saygı ve çıkar ilişkileri içinde olmalı.

KİMSE PARMAK SALLAYARAK TÜRKİYE'Yİ HİZAYA GETİRMEYE ÇALIŞMASIN

Ama kimse parmak sallayarak Türkiye'yi hizaya getirmeye çalışmasın. Bu tür popülist çıkışlarla Türk - Alman ilişkilerini gölgelemek yerine  reel sorunlara yönelmeleri ve ilişkileri olması gereken raya oturtmaları gerekmektedir."  

ÇAVUŞOĞLU: ALMANYA, TERÖR ÖRGÜTLERİNİN FAALİYET GÖSTERMELERİNE İZİN VERİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Müttefikimiz olan Almanya, terör örgütlerinin faaliyet göstermelerine izin veriyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışileri Bakanı Gabriel’in açıklaması üzerine gerilen Türkiye Almanya ilişkisinde karşılıklı açıklamalar devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan sonra Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da açıklamalarda bulundu. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye-Almanya ilişkilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Asılsız ve haksız ithamlar, Almanya ile olan ekonomik ilişkilerimizi geliştirme konusundaki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir. Almanya, ülkemizin en önemli dış ticaret ve yatırım ortaklarından biridir. Nitekim biz de Türkiye olarak bugüne kadar Almanya ile aramızdaki ekonomik ilişkileri daima ileriye taşıma gayretinde olduk. Ancak Alman Hükümeti tarafından yapılan açıklamaları fazlasıyla talihsiz ve üzücü buluyoruz. Şunu hiç kimse unutmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti, demokratik yönetim ilkelerini benimsemiş, bu alandaki uluslararası normlara bağlı bir hukuk devletidir. Cebindeki kimliği hangi ülkeye ait olursa olsun, Türkiye'de yatırım yapmış herkesi, kendimizden biri olarak kabul ediyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu ülkenin gücüne ve potansiyeline inanarak yatırım yapan tüm dostlarımız, başarı öykümüzün asli unsurlarıdır. Bugün itibariyle ülkemizde faaliyet gösteren 7 bine yakın Alman firması, bu durumun en somut göstergesidir. Bundan sonrası için de ülkemizde daha fazla sayıda Alman yatırımcı görmek adına ihtiyaç duyulan tüm kolaylaştırıcı uygulamaları hayata geçireceğiz. Bilhassa siyasi ve ekonomik istikrar ortamımız, cömert destek unsurlarımız ve yatırımcı dostu hukuk sistemimizle Alman dostlarımıza kapılarımız her zaman ardına kadar açıktır. Gerginlik doğurucu asılsız ve haksız ithamlar, Almanya ile olan ekonomik ilişkilerimizi geliştirme konusundaki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir. Türkiye ile Almanya'nın iyi ilişkiler geliştirmesinden her iki taraf da kazançlı çıkacaktır. İlişkilerin olumsuz etkilenmesi durumunda hem iki taraf da zarar görecek, hem de Türk-Alman tarihi dostluğuna inananlar sevinmeyecektir" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yanlış dövme silme ameliyatı kadının vücudunda iz bıraktı

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa