20 Temmuz 2017 11:03

Bild: Erdoğan, Deniz Yücel için Almanya'ya takas önerdi

Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, Erdoğan'ın tutuklu gazeteci Deniz Yücel'e karşılık Almanya'daki iki generalin iadesini istediğini öne sürdü.

Paylaş

Almanya'nın en çok satan gazetesi Bild, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Die Welt'in tutuklu muhabiri Deniz Yücel'i, Gülen cemaatiyle bağlantılı kişilerin iade edilmesi için "rehine" olarak kullanıldığını yazdı.

T24'ün Bild'den yansıttığı haber, Almanya Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılıyor. Haberde  "Türkiye hükümetinin tutuklu Almanları rehine olarak kullandığı kanaatinin Berlin’de hâkim olduğu" belirtildi.

Haberde, "Ankara’nın bu şekilde, 2016’daki darbe girişiminden sonra Almanya’ya iltica eden Türk vatandaşlarının iadesini sağlamaya çalıştığı" aktarıldı.

'ERDOĞAN, İKİ GENERAL KARŞILIĞI YÜCEL'İ İSTEDİ'

Haberde, “Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın Almanya hükümetine birkaç hafta önce üstü kapalı olarak Alman muhabir Deniz Yücel’in serbest bırakılması karşılığı Türkiye’den kaçan iki eski generalin iade edilmesini önerdiği” öne sürüldü. Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın "Böyle bir pazarlığın söz konusu olamayacağı" yanıtını verdiği aktarıldı.

Türkiye’de son olarak, Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner ile birlikte beş hak savunucusu daha Büyükada’daki bir toplantı sırasında gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Almanya'nın tepki açıklaması sonrası bugün Star ve Yeni Şafak gibi hükümete yakın gazetelerde Merkel hükümetine seslenen "Telaşınız niye" başlıklı haberler yayımlandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beyoğlu için önemli karar: İmar planları iptal

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...