19 Temmuz 2017 16:54

CHP'li Tüm: Nuriye ve Semih'e göz yummak insanlık suçudur

CHP'li Mehmet Tüm, Gülmen ve Özakça'nın açlık grevinde kritik eşiğe geldiklerini hatırlatarak; "Ölmelerine seyirci kalmak bir insanlık suçudur' dedi.

Paylaş

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, açlık grevi eylemleri 133’üncü güne giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın durumuna dikkat çekmek için Meclis'te basın toplantısı düzenledi. 

Tüm, basın toplantısını Gülmen ve Özakça'nın fotoğrafının yer aldığı tişört giyerek, yaptı.

Gülmen ve Özakça'nın 133 gündür açlık grevinde olduğunu anımsatan Tüm, bu kişilerin açlık grevinde artık çok kritik bir eşiğe geldiklerini belirtti. 

Tüm, "Nuriye ve Semih'in amacı ölmek değil. Onlar sadece özgürlüklerini ve işlerini geri istiyorlar. Bu işin siyaseti olmaz. Ölümlerden kazanç olmaz. İnsanların göz göre göre ölmesine seyirci kalmak bir insanlık suçudur. Nuriye ve Semih'in, adaletsizliğe karşı direnişine sessiz kalmamalıyız. Buradan Cumhurbaşkanı'na, Başbakan'a, Adalet Bakanı'na ve diğer yetkililerin vicdanlarına ve sağduyularına sesleniyorum. Nuriye ve Semih hayatlarını kaybetmeden bu açlık grevinin sonlandırılması için acilen gereğini yapın. Bize onların ne fotoğrafları, ne de gülüşleri miras kalmasın" dedi. 

Olağanüstü Hal'in (OHAL) 3 ay daha uzatılmasına da tepki gösteren Tüm, Türkiye'nin 20 Temmuz'dan beri olağanüstü halin artık olağan hale getirildiği bir ülke durumuna taşındığını ve 80 milyonun kaderinin OHAL ile belirlenmek istendiğini savundu. 

AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu'nun Fethullah Gülen ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu yan yana gösteren montajlı Twitter paylaşımının sorulması üzerine "Bu bir sahtekarlık" ifadesini kullandı. 
Tüm, "FETÖ'yle kimlerin iş birliği yaptığını, kimlerin kol kola girdiğini, hangi bakanların, milletvekillerinin ABD'ye gidip 'FETÖ'nün elini öptüğünü, kimlerin ticaret yaptığını, siyaseten kimlerin ortaklaşa iş yaptıklarını dünya biliyor. Bizler de biliyoruz. Bu çamur bize bulaşmaz" dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş: Görevden almak yerine ödül verdiler

SONRAKİ HABER

Yargı reform paketi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Reklam
Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa