19 Temmuz 2017 13:24

Hak savunucularının tutuklanması Meclis gündeminde

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar tutuklanan insan hakları savunucularını Meclis gündemine getirdi

Paylaş

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar tutuklanan insan hakları savunucularıyla ilgili Adalet Bakanı'ın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

İnsan hakları savunucularının hakkında çarpıtma ve yalan haberlerin, gözaltına alındıkları günden itibaren dolaşıma sokulduğunu ve kapsamlı bir karalama kampanyası yürütüldüğünü belirten Sincar: “Bu kampanyalarla geçen on üç günün sonunda savcılık, insan hakları savunucusu on aktivisti tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etmiş, mahkeme sorgusu neticesinde altı kişi tutuklanırken, dört kişi yurtdışı çıkış yasağı ve haftada üç defa imza şartıyla serbest bırakılmışlardır” dedi.
HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar Adalet Bakanı’nın cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

* Savcının tutuklama talep ettiği dilekçede herhangi bir sabıkası olmayan ve işlerini geri istedikleri için yürüttükleri açlık grevinin 132. gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili belgelerin varlığının, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Veli Acu'nun tutuklanmalarına gerekçe gösterilmesi masumiyet karinesiyle bağdaşmakta mıdır?

* Türkiye'de hukuk devletiyle bağdaşmayan ve orantılılık ilkesini aşan kolluk uygulamaları karşısında, biber gazı kullanımının ağır insan hakkı ihlallerine neden olduğundan bahisle Güney Kore Cumhuriyeti'nin Ankara temsilciliğine, gaz ihracatının durdurulması için yazılan belgelerin tutuklama gerekçesi olarak gösterilmesinin hukuki dayanağı nedir?

* Gözaltına alınan insan hakları savunucularının, Bylock kullanıcısı bazı kişilerle görüşmüş olmalarının, görüşmelerin içeriklerine dair tek bir veri dahi yokken, hatta Bylock kullanıcıları hakkında dahi herhangi bir işlem yapılmamışken tutuklama için zemin oluşturmasının hukuki dayanağı nedir?

* Bir kişinin, suçlu olsa bile bir kimseyle iletişim kurmasının suç delili olarak hukuki belgelere girmesi, suçun şahsiliği ilkesiyle bağdaşmakta mıdır?

* TBMM bünyesinde oluşturulan ve benim de üyesi bulunduğum Darbe Komisyonu'na sunulan MİT'in raporunun bilgisayarda pdf dosyası halinde bulunmasının gerekçe yapılarak Nalan Erkem hakkında savcının tutuklama talep etmesinin hukuki dayanağı nedir?

* Abdullah Öcalan'ın yazmış olduğu kitapların pdf formatında bilgisayarda bulunmasının tutuklama sebebi olarak gösterilmesinin hukuki dayanağı nedir?

* Büyükelçiliğin desteğiyle gerçekleştirilen ve cinsiyet eşitliği, siyasi karar alma süreçlerine katılım ve raporlama konulu çalışmayla ilgili bazı giderlerin Büyükelçilik tarafından karşılanmasının talep edildiği yazıyla ilgili savcının tutuklama talep etmesinin hukuki dayanağı nedir?

* Altı insan hakları savunucusu silahlı terör örgütüne yardım etme gerekçesiyle tutuklanmışlardır. Karar gerekçesinde hangi terör örgütüne ve ne şekilde yardım ve yataklık edilmiş olabileceklerine dair en ufak bir ifade olmaksızın tutuklama kararının verilmesi, kişi özgürlük ve güvenliği ile hukuki güvenlik ilkesinin ihlal edildiği anlamına gelmemekte midir?

* İnsan hakları savunucularını, gözaltına alındıkları andan itibaren casusluk, isyana teşvik, örgüt üyeliği gibi karalamalara maruz bırakan ve bu şekilde hem kamuoyunu yanlış bilgilendiren, hem de adalet mekanizmasını etkilemeye yönelik hareket eden 'basın' kuruluşları hakkında herhangi bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ) 
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KESK: Emek ve demokrasi mücadelesini örgütleyeceğiz

SONRAKİ HABER

TİHV-İHD: OHAL’le yaşanan ihlallerin belgelenmesi engellendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...