19 Temmuz 2017 13:01

OHAL Komisyonu, taşeron işçilerin itirazını kabul etmedi

Geçtiğimiz günlerde kurulan OHAL İnceleme Komisyonu KHK ile ihraç edilen taşeron işçilerin itirazını kabul etmedi.

Paylaş

Turan DAL
Mersin

Geçtiğimiz günlerde kurulan OHAL İnceleme Komisyonu, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK)’lerle işten çıkarılan taşeron işçilerin itiraz başvurularını almadı. İşçilere gerekçe olarak, kimlik bilgilerinin OHAL kapsamında başvuru yapmaya uygun olmadığı belirtildi.

Konuya ilişkin konuşan  DİSK Genel-İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, OHAL sürecinde çıkartılan KHK’lerle kayyumlu belediyelerin birçok işçiyi hayali  dayanaklarla işten çıkarttığını kaydetti. Ortada bir yargı süreci olmamasına  rağmen binlerce işçinin  işten çıkarıldığını belirten Göksoy, “Kayyumlu belediyelerde çalışan işçiler, keyfi uygulamalarla işten çıkartılıyor” dedi.

‘KOMİSYON VAR AMA ÇÖZÜM YOK’

Kurulan OHAL komisyonu hakkında Göksoy, “Bu komisyona itiraz dilekçeleri ile başvuruluyor. Bu itiraz dilekçeleri daha önce de yapılmasına rağmen, işçiler için herhangi bir adım atılmadı. Bu komisyon sadece yargı sürecini daha da uzatmak, zamana yaymak için AKP hükümetinin izlediği  bir politikadır”  diye kaydetti.

‘TAŞERON İŞÇİSİ KAMU İŞÇİSİ SAYILMIYOR’

OHAL süreci ile birlikte hükümetin taşeron işçileri kamu işçisi olarak saymadığını da sözlerine ekleyen Göksoy, “Taşeron işçilerin işten atılma sebebi, belediyelere atanan kayyumlardır. Kayyumlu belediyeler tarafından taşeron firmalarına FETÖ ya da diğer örgütlerle bağlantısı olan işçiler bulunduğuna yönelik ifadelerde bulunup, ardından bu işçileri işten çıkaracağını belirten yazılar yollandı. Burada çelişki var. Bakın, bir taraftan belediyeler böyle bir yazı yazıp şirketlere ve emniyet müdürlüğüne gönderiyor ve gösterilen gerekçe ile taşeron işçilerin işine son veriliyor. Öte yandan kurulan OHAL bürosu sisteminde, taşeron işçilerin başvuruları ‘başvuru yapmaya uygun olmadığı’ açıklaması ile kabul edilmiyor” dedi.

'TÜRKİYE’DE TAŞERON İŞÇİLER YOK HÜKMÜNDE'

''Sudan sebeplerle işten çıkartılan işçiler, hala o sudan sebeplerin ne olduğunu çözemediler”  vurgusunda bulunan Sendika Avukatı Murat Çakır ise, işten çıkarılanların başlangıçta belirsizlik süreci yaşadıklarını da sözlerine ekledi.

Türkiye’deki kanunlara bakıldığında mevcut kanunların bile uygulanmadığını söyleyen Çakır,  OHAL sürecinde çıkarılan KHK’ler de taşeron işçileri ile ilgili bir düzenlemenin yer almadığını belirtti. Kayyumlu belediyelerin, keyfi uygulamalara göre işçilerin çıkarılması için dayanaklar oluşturduğuna dikkat çeken Çakır Türkiye’de taşeron işçilerin yok hükmünde sayıldığını aktararak, “Şuan herkes suçsuz olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Onun için taşeron işçilerin belirsizliği ne zamana kadar devam eder belli değil. Ülke de oluşan belirsizlik bitirse taşeron işçilerin belirsizliği de bitecektir” şeklinde konuştu.
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş: Özhaseki bir an önce görevinden alınmalı

SONRAKİ HABER

İran’da protestolar sürüyor: Devrim Muhafızları ve milis güçlerden 3 kişi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa