19 Temmuz 2017 12:24

Baluken tahliye edilmedi

HDP Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi İdris Baluken, tutuklu yargılandığı davada ‘kuvvetli suç şüphesi’ gerekçesiyle tahliye edilmedi. 

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili ve İmralı Heyeti Üyesi İdris Baluken, tutuklu bulunduğu davadan tahliye çıkmadı. 4 Kasım 2016'da HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerine yapılan operasyonda tutuklanan, 30 Ocak'ta tahliye olan ancak itiraz üzerine 21 Şubat'ta yeniden tutuklanan Baluken’in yargılanmasına Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. 

Ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Baluken, 4'üncü duruşmaya katılmadı. 

HDP milletvekilleri Feleknaz Uca, Sibel Yiğitalp ve Ziya Pir ile HDP il yöneticileri yanı sırada Baluken'in ailesi duruşmaya izleyici olarak katıldı. 

Dava dosyasına gelen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada, tutukluluğa ilişkin mütalaasını veren savcı, Baluken'in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. 

'BU SİYASİ BİR KIRIMDIR'

Ardından söz alan avukat Rehyan Yalçındağ Baydemir, yargılama süresince dava dosyasına müvekkilinin aleyhine tek bir delil konulmadığını, lehine delillerin konulduğuna dikkat çekerek, savunmasında özetle şunları söyledi: "Bir siyasetçi olan müvekkilim kaynağını anayasadan alan bir siyasi parti faaliyetleri, ifade özgürlüğü hakkını kullandığı ve anayasanın 83/1 maddesinde belirtilen kürsü dokunulmazlığı hakkını kullandığı için tutukludur. Böyle bir hukuk garabeti ve hukuk faciası yaşıyoruz. Bu siyasi bir kırımdır. Muhalif oldukları bu insanlara olağanüstü hukuk dışılıklar yaratılıyor. Olmayan şeyle üzerinden bu insanlar tutuklu kalıyor. Müvekkilinin bu dosyada etki edebileceği tek bir delil yoktur. Bu dosya koca bir yalandan ve boşluktan ibaret”

‘BIR MIZANSEN SERGILENECEKSE BUNU BILELIM’

Avukat Mehmet Emin Aktar da, mahkemelerin milletvekilleri hakkında verdiği tahliye kararlarına karşı savcıların hukukta bulunmayan yeni bir "icat" bularak itiraz ettiğini vurgulayarak, "Eğer burada bir mizansen sergilenecekse bunu bilelim ve ona göre davranalım. Tutuklamanın gerekli olduğunu söyleyebilecek dosya kapsamında tek bir kanıt yoktur. Ben heyetinizden bir kahramanlık veya yüksek bir cesaret beklemiyorum. Sadece vicdanınızın dediğini yapmanızı bekliyorum" dedi. 

Avukat Mesut Beştaş ise, müvekkilinin söylediği söz ve söylemleri nedeniyle yargılandığına belirterek, Baluken'in meclis kürsüsünde söylediği ve yasama sorumsuzluğu kapsamında olan sözlerinin çok az bir kısmının iddianame yer aldığını söyledi. 

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, kuvvetli suç şüphesi, Baluken'in tutuklulukta geçirdiği süre ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağını ileri sürerek, Baluken'in tutukluluk halinin devamına karar verdi. 

Mahkeme, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için davayı Eylül ayına erteledi. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

'Önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor'

SONRAKİ HABER

Emek örgütlerinden Diyarbakır'daki mitinge çağrı: Barışa sahip çıkacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa