Çay üreticisi uçurumdan aşağı itilecek

Çay üreticisi uçurumdan aşağı itilecek

RİZE Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Güven Aksoy, kaçak çay yüzünden yeterince mağdur olan ve uçurumun kenarına getirilen çay üreticisinin, Çaykur’un özelleştirilmesiyle uçurumdan aşağıya atılacağını kaydetti. Aksoy, “Bölgemizin lokomotifi olan Çaykur, 200 binin üzerindeki &uu

RİZE Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Güven Aksoy, kaçak çay yüzünden yeterince mağdur olan ve uçurumun kenarına getirilen çay üreticisinin, Çaykur’un özelleştirilmesiyle uçurumdan aşağıya atılacağını kaydetti. Aksoy, “Bölgemizin lokomotifi olan Çaykur, 200 binin üzerindeki üreticisi ile 1,5 milyona yakın aileye ekonomik destek sağlamaktadır” dedi.

Çay üreticisinin son yılarda özel sektör kuruluşlarından çok çektiğini hatırlatan Aksoy, “Üretici tüm olumsuzluklara rağmen sırtını yine güven duyduğu Çaykur’a dayamıştır. Çaykur’un özelleştirilmesi demek bölge insanının çaydan ümidini kesmesi demektir. Sayın Başbakanımızın son Rize mitinginde yaptığı ve Çaykur’un özelleştirilmesinin kesinlikle gündemlerinde olmadığı açıklamasına karşılık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu’nun yaptığı bu açıklama üreticimizin kafasını karıştırmaktan başka bir şey değildir. Genel Müdürümüz İmdat Sütlüoğlu da üreticinin lehine olan her adımı atacaklarını belirtmiştir. Çay üreticisi kendi haklarını koruyabilecekleri bir yasayı, kaçak çayla mücadelede atılacak somut adımları beklerken, mağdur oldukları özelin eline düşürülmeleriyle adeta yıkıma uğratılırlar” dedi. (RİZE)

www.evrensel.net