19 Temmuz 2017 12:10

Yılmaz ve Özbek'ten mektup: Haber alma hakkı gasbediliyor

Ayşe Deniz Karacagil'in fotoğrafını taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanan iletişim fakültesi öğrencileri Helin Yılmaz ve İdil Özbek, mektup yazdı.

Paylaş

Gezi protestolarının 4.yıldönümünde yapılan yürüyüşte 'Kırmızı fularlı kız' Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafını taşıdıkları gerekçesiyle tutuklanan iletişim fakültesi öğrencileri Helin Yılmaz ve İdil Özbek, mektup yazdı. Yılmaz ve Özbek mektubunda, "Krizleri gizlemenin ilk ‘çözümü’ basın özgürlüğünü ve en temel haklardan olan haber alma hakkını gasp etmektir” dedi.

Helin Yılmaz ve İdil Özbek'in mektubu şu şekilde:

"Biz İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünde öğrenim gören tutuklu öğrencileriz. Gazeteciliği, YÖK’ün belirlediği kriterlere göre, puanımız yettiği için değil, düşünce ve ifade özgürlüğü ilkesini benimsediğimiz için seçtik. Böylece, benimsediğimiz ilkeleri iki ‘saygın’ üniversitede, henüz KHK’lerle ihraç edilmemiş hocalarımızdan da öğrendik. Şuanki tutukluluğumuz da gazeteciliğin ön şartlarından birisidir aslında. Henüz elimize kalem almaya başlamış olmasak da, fezlekelerinde her ne yazarsa yazsın ‘’potansiyel doğru’’, ‘’gerçek gazeteci’’ olmaktan tutukluyuz. 31 Mayıs 2017 günü Taksim Dayanışması’nın çağrısı ile bilerin katılımıyla gerçekleşen Gezi Ayaklanması’nın 4. Yıldönümü yürüyüşünde bizler de Taksim’deydik. Gezi’de yaşamını yitiren ve simgeleşenlerin anıldığı yürüyüşte yer alamız ve IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden, Gezi’nin ‘’Kırmızı Fularlı Kız’’ı olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafını taşımamız gerekçe gösterilerek tutuklandık. Bunun akabinde OHAL yasaları gereği öğrenciliğimizde kesintiye uğramış oldu. Orada ne Ethem’i, Ali İsmail’i anmak suçtu ne de IŞİD’in hedefi olmuş 33 arkadaşımızı kaybeden iki sosyalist genç  olarak IŞİD’e karşı savaşan Ayşe Deniz Karacagil’in fotoğrafını taşımak. Bugün biz, toplu katliamlar için hazırlık yapan IŞİD ile savaşanların gülen yüzlü bir fotoğrafı için tutukluysak, yarın da IŞİD’e yardım gönderenlerin haberini yaptığımızda  tutuklanacağımızın imasını alıyoruz. IŞİD konusundaki bu ‘hassasiyet’ bize manidar gelse de biliyoruz ki krizleri gizlemenin ilk ‘çözümü’ basın özgürlüğünü ve en temel haklardan olan haber alma hakkını gasp etmektir.

Yaşımız kadar adalete olan inancımız da çok genç ve diridir.Bir dahakine gazetelerde duvarın ötesinden gönderdiğimiz mektuplarımızı değil yaptığımız haberleri okumanız dileğiyle. "

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bornova Belediyesi'nde İZBAŞ işçisi grevde

SONRAKİ HABER

'Önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...