T-Rex hayatta olsaydı ondan koşarak kaçabilirdik

T-Rex hayatta olsaydı ondan koşarak kaçabilirdik

Bilim insanları, Tyrannosaurus rex'in koşmasının fizyolojik olarak mümkün olmadığını, insanların T-Rex'i koşarak geçebileceğini öne sürüyor.

Yeryüzünün gördüğü en büyük kara yırtıcılarından Tyrannosaurux rex'in çok yavaş hareket ettiği ve avlarını genellikle pusuya düşürerek yakalayabildiği öne sürüldü.

Geçmişteki bazı çalışmalar T-Rex'in saatte 72.5 km hızla koşabildiğini iddia ediyordu. Jurassic Park filminde de T-Rex, müthiş bir hızla koşarken kameraya yansıtılmıştı. Ancak bazı bilim insanları bunun doğru olamayacağını savunuyordu.

7 tonluk dinozorun hızının saatte 27 km olduğu bunun da 100 metreyi 13.3 saniyede koşan her insanın T-Rex'i geride bırakabileceği anlamına geldiği belirtiliyor.

Manchester Üniversitesi'nin yürüttüğü ve Peer J'de yayımlanan araştırmaya göre T-Rex'in koşabilmesi de fizyolojik olarak mümkün değil. Araştırmayı yürüten Prof. William Sellers, T-Rex'in koşmaya kalkması halinde bacaklarının kırılacağını belirtiyor. T-Rex'in avlarını yakalamak için hızlı bir tempoda yürüdüğü ya da pusu kurduğu tahmin ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Temmuz 2017 08:29
www.evrensel.net
ETİKETLER T-Rex