19 Temmuz 2017 08:41

Beyaz Saray  Trump ve Putin’in ikinci görüşmesini kabul etti

Beyaz Saray Donald Trump ile Vladimir Putin’in G20 Zirvesi sırasında iki kez görüştüklerini kabul etti

Paylaş

BBC Türkçe'nin haberine göre, Beyaz Saray, Salı günü yaptığı açıklamada, Zirve'de Trump ve Putin’in daha önce açıklanmayan ikinci bir temasları da olduğunu kabul etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Almanya'nın Hamburg kentinde yapılan G20 Zirvesi'nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le ikinci bir görüşme daha yaptığı öne sürüldü.

ABD basınında, Zirve'de Trump ve Putin'in bir saat süren ve gizli tutulan, ikinci bir toplantı yaptıkları yönünde haberler yer almıştı.

Bu haberlerde, resmi görüşmeden saatler sonra, sadece Rus bir çevirmenin katıldığı, ayrı bir görüşmenin yapıldığı iddia edildi. Bu görüşmenin detayları netlik kazanmazken, herhangi bir resmi kayıt da tutulmadı.

Rusya'nın 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın kampanyasına destek vererek seçimlere karıştığı iddialarına ilişkin soruşturma sürüyor. G20 Zirvesi'nde Trump ve Putin ilk kez bir araya geldiğinde tüm gözler bu resmi toplantıya çevrilmişti.

Twitter'dan yaptığı açıklamada Trump, "Putin'le gizli yemek gerçekleştiği yönündeki sahte haberler mide bulandırıcı. Almanya Başbakanı tüm G20 liderleri ve eşlerini davet etmişdi. Basın bunu biliyordu" dedi.

BEYAZ SARAY: TOPLANTI DEĞİL SOHBET

Beyaz Saray, Salı günü yaptığı açıklamada, Zirve'de liderlerin daha önce açıklanmayan ikinci bir temasları da olduğunu kabul etti.

Öte yandan, Beyaz Saray yetkilileri bu görüşmenin "ikinci bir toplantı" değil "kısa bir sohbet" olarak tanımlanması gerektiğine dikkat çekti.

Görüşmenin, G20 Zirvesi'nde liderlerin özel yemeği sırasında gerçekleştiği öğrenildi.

Bir Beyaz Saray yetkilisi, ABD'li çevirmenin Rusça bilmemesi nedeniyle görüşmede sadece Rus çevirmenin bulunduğuna dikkat çekti.

'PUTİN'E İKİ KEZ SORDUM'

Zirve sonrası Reuters haber ajansına konuşan Başkan Trump, ikilinin resmi teması sırasında Putin'e, hükümetinin ABD seçimlerine müdahale edip etmediğini de sorduğunu açıklamıştı.
Trump, "Ona 'Bunu yaptın mı?' dedim. O da ,'Hayır, kesinlikle yapmadım' dedi. İkinci kez, tamamen farklı bir yolla bu soruyu sordum. 'Kesinlikle hayır' diye yanıt verdi." diye konuşmuştu. Hatta birisi, 'Eğer seçimlere karışsaydı bundan haberiniz olmazdı' dedi - ki bu da çok ilginç bir nokta" diye konuşmuştu. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Saruhanlı'da 4 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 19 Temmuz 2017 Çarşamba

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...