Suudi Arabistan'da çarşaf giymeyen kadın serbest

Suudi Arabistan'da çarşaf giymeyen kadın serbest

Suudi Arabistan'da mini etek giyerek bir köyde dolaştığı videosu sosyal medyada paylaşılan kadın, gözaltına alındı, tepkiler üzerine serbest bırakıldı

Suudi Arabistan'da bir kadının mini etek giyerek Şakra kenti yakınlarındaki tarihi Uşaykır köyünde, boş bir sokakta dolaştığı videonun sosyal medyada paylaşması ülkedeki kadın hakları karşıtlarının tepkisine neden oldu. Kadın gözlatına alındı, tepkiler üzerine serbest bırakıldı. 

Sosyal medyada açılan "Model Kholoud yargılanmalı" etiketine genç kadının cezalandırılmasını talep eden mesajlar yağdı.

Mesaj gönderen kullanıcıların bazıları videoyu, kadının açıkta kalan bacaklarını ve karnını sansürleyerek paylaştı. Bazıları genç kadının, 'abaya' giyerek örtünmenin zorunlu olduğu Suudi Arabistan'daki kıyafet kısıtlama yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

Bazı Suudi Arabistan vatandaşları ise bölgeye "din polislerinin geri getirilmesine gerek duyulduğunu" söyledi. Din polisi yetkilileri Twitter'dan yaptığı açıklamada videoyla ilgili yetkililerle temasta olduklarını duyurdu.

Suudi Arabistan'ın devlet kanalı Ekhbariya TV, genç kadının başkent Riyad'ın kuzey batısında polis tarafından gözaltına alındığını duyurdu. "Adaba uygun" davranmamakla suçlanan genç kadın, polise verdiği ifadede, "Model Kholoud" adlı Snapchat hesabı üzerinden paylaşılan videonun haberi olmadan yayınlandığını söyledi. Olay, Riyad'daki başsavcıya sevk edildi.

Guardian'a konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Orta Doğu araştırmacısı Rothna Begum, kadının gözaltına alınması ya da tutuklanmasının "ifade özgürlüğünü ihlal edeceğini" söyledi.

SERBEST

Kadın yoğun tepkilerin ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Bugün Riyad'daki Suudi Uluslararası İletişim Merkezi'nden yapılan açıklamada, kimliği açıklanmayan kadının birkaç saat sorgulandığı; ancak tutuklanmadığı ve yargılanmayacağı belirtildi. Açıklamada ayrıca, videonun kadının bilgisi olmadan servis edildiği ifade edildi.

Suudi Arabistan kadın hakları konusunda dünyanın en kötü ülkelerinden biri. Suudi kadınların araç kullanmasına izin verilmiyor. Kadınlar, eşlerinin ya da erkek aile üyelerinin izni olmadan pasaport alıp, yurtdışına seyahat edemiyor. Suudi Arabistan'da iş yerlerinde kıyafet kısıtlamalara uymayan kadınlara yaklaşık 267 dolar para cezası verilebiliyor.

Geçen yıl başkent Riyad'da popüler bir kafenin önünde çekilmiş başörtüsüz fotoğrafını Twitter'da paylaşan bir kadın tutuklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 19 Temmuz 2017 21:14
www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Güneş Onur 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    O sıcakta havadar giyinememek tam bir eziyet olsa gerek. Akıl almaz bir ortaçağ vahşeti. Hiç öyle "namuslu" mümin müslüman numarası yapmasınlar. İstanbul yada Lonrda'ya gittiklerinde pekala batılı giysileri ile dolaşıyorlar. Hem de gayet dekolte. Tam bir ikiyüzlülük. Tipik ortadoğu toplumu.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.