18 Temmuz 2017 19:24

Maduro’dan AB’ye tepki

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupa Birliği tarafından Kurucu Meclisin iptalinin istenmesine tepki gösterdi.

Paylaş

Filiz YAVUZ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupa Birliği (AB) tarafından Kurucu Meclisin iptalinin istenmesine tepki gösterdi.

Hükümet tarafından yasa dışı ilan edilen sağ muhalefetin düzenlediği Maduro karşıtı halk oylamasının ardından İspanya, Almanya, Brezilya ve AB, Venezuela’yı Kurucu Meclis sürecini iptal etmeye çağırmıştı.

Başkan Maduro, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin’in Kurucu Meclisin iptal edilememesi durumunda Venezuela’ya yaptırım olasılığının gündemde olduğu yönündeki sözlerini değerlendirdi. Maduro, Venezuela Televizyonu’ndan yayınlanan kanunlaşmasında “Federica Mogherini Venezuela hükümetine emir veriyor. 1809’da olduğumuzu ve Avrupa imparatorluklarından emir aldığımızı sanıyorlar. Venezuela özgür bir ülkedir ve kimseden emir almaz” dedi.

‘SAYGI DUYUN’ ÇAĞRISI

AB’yi Venezuela’ya karşı yaptırım uygulamaya çağıran İspanya’dan da Venezuela’nın iç işlerine karışmamasını isteyen Maduro şöyle devam etti: “Venezuela, İspanya’nın ya da dünyanın herhangi bir ülkesinin egemenliğine ve anayasasına nasıl saygı duyuyorsa İspanya da Venezuela’nın anayasasına saygı duymalı.”

İspanya, 16 Temmuz’da sağ muhalefet koalisyonu Demokratik Birlik Masası tarafından düzenlenen ve yaklaşık 7 milyon kişinin Maduro’nun Kurucu Meclis önerisi karşıtı sembolik referandumun ardından AB’yi, Venezuela’ya yaptırım uygulamaya çağırmıştı.ABD Devlet Başkanı Donald Trump da Maduro'yu Kurucu Meclisi iptal etmemesi halinde ekonomik yaptırımla tehdit etti. (MadridDHA)

ÖNCEKİ HABER

Uruguay’da genel grev çağrısı 

SONRAKİ HABER

Boğulma vakaların yaşandığı Urfa'da sadece 8 yüzme havuzu bulunuyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa