18 Temmuz 2017 19:16

Suudi Arabistan ve Mısır’dan Katar’a mesaj 

Katar’ı boykot eden ve ilişkilerini kesen ülkelerden Suudi Arabistan ve Mısır’dan Katar’a 'yaptırımlar devam edecek' mesajı geldi.

Paylaş

Kral Salman’ın başkanlığında toplanan Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu  “Katar makamları, haklı taleplerin tümünü uygulamayı onaylayıncaya kadar mevcut prosedürlerin sürmesi” kararını aldı.

Al Arabiya İngilizce’ye göre, Cidde’de Kral Salman’ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, “Katar makamları, terörle mücadele ile bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasını garantileyen haklı taleplerin tümünü uygulamayı taahhüt edinceye kadar mevcut prosedürlerin sürmesi” mutabakatına vardı. 

Toplantı sırasında Kral Salman ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi yaptı ve “IŞİD’i yok etmek için mücadele veren küresel koalisyonun lideri olarak ABD’nin rolünü takdir ettiğini” kaydetti. 

MISIR VİZE UYGULAMASI BAŞLATTI

Mısır, talepleri Katar tarafından karşılanıncaya kadar yaptırımların süreceğini bildirdi. Mısır’ın “yaptırımlar sürecek” mesajı, Körfez krizinde arabuluculuk yapan Kuveyt’in Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El Halid’e iletildi. Kahire’yi ziyaret eden Kuveyt Dışişleri Bakanı, mevkidaşı Samih Şükrü ile görüştü ve Mısır Devlet Başkanı Abdel Fatah El Sisi tarafından kabul edildi. Ahram Online’ya göre, El Sisi, Şeyh Sabah El Halid ile yaptığı görüşme sırasında bölgede “terörü destekleyen politikalara karşı çıkılması gereği”ni söyledi. Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükrü de, Kuveyt mevkidaşı ile buluşmasında “Katar, dört Arap ülkesince sunulan talep listesini yerine getirinceye dek Mısır’ın alınan önlemlere bağlı kalacağını” belirtti.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanlığı, Katar’a karşı aldığı yeni bir önlem ile Katar vatandaşlarının Mısır’a vizesiz girişlerine son verildiğini duyurdu. El Cezire İngilizce’ye göre, Bakanlık Sözcüsü, Katar vatandaşlarının bundan böyle Mısır’a girmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekeceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

5 Haziran’da Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar’la diplomatik ilişkilerini kesme kararı almıştı. Bu ülkeler, Katar’ı IŞİD, Müslüman Kardeşler, el Kaide ve İran destekli gruplar dahil bölgedeki terörist grupları desteklemekle suçlamıştı.

Körfez ülkelerinin, geçen ay Kuveyt aracılığıyla Katar’a ilettikleri 13 maddelik talepler arasında, Katar merkezli ve uluslararası yayın yapan El Cezire televizyonunun kapatılması, Yemen’de Husilere mali desteğin kesilmesi, İran ile diplomatik ilişkilerin dondurulması, “terör örgütü” olarak kabul edilen grup ve hareketlere maddi desteğe son verilmesi gibi maddeler yer alıyor. Bu örgütler arasında Müslüman Kardeşler, Hizbullah, IŞİD ve el Kaide olarak sıralanıyor. Türkiye üssünün kapatılmasının yanı sıra, Türkiye ile askeri iş birliğinin de sona erdirilmesi istenmişti. Katar ise talepler “makul ve uygulanabilir olmadığı” gerekçesiyle reddedilmişti. 

‘UMARIM SUUDİ ARABİSTAN’LA SAVAŞMAYIZ’

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Yemen’deki iç savaşın kazananı olmadığını söyledi.

BBC’nin haberine göre; Muhammed Cevad Zarif, Yemen’deki gelişmelerin İran ve Suudi Arabistan arasında doğrudan bir savaşa neden olmamasını umduğunu belirtti.

New York’taki düşünce kuruluşu Council on Foreign Relations’ta konuşan Zarif, “Savaşmak zorunda değiliz. Ortadoğu’da birbirimizi yok saymak zorunda değiliz” dedi.

Zarif, “Yemen’de ve Suriye’de anlaşamasak bile birlikte çözüm için çalışabileceğimizi umuyorum” diye konuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman da mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, “Sünni Müslüman krallık ile devrimci Şii teokrasisi arasındaki savaşın Suudi Arabistan sınırları içinde değil İran sınırları içinde gerçekleşeceğini” söylemişti. Yemen de Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon, 2015’ten beri Şii Husi isyancılara karşı savaşıyor. Suudi Arabistan İran’ı, Husilere askeri ve ekonomik destek vermekle suçluyor. Tahran yönetimi ise bu iddiaları reddediyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Serdar Ateşer Big Band Çeşme ve Selçuk'ta

SONRAKİ HABER

Bismil kayyumu kadınların bahçesine el koydu, 50 kadın işsiz bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa