KESK’ten ortak mücadele çağrısı

KESK’ten ortak mücadele çağrısı

KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik ‘Ortak mücadele hattı için üzerimize düşeni yapacağız’ dedi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonunun (KESK) yeni seçilen Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, OHAL ve KHK’ler nedeniyle toplumun büyük bir bölümünün mağdur olduğu söyledi, Birleşik bir mücadele hattının her zamankinden daha da önemli olduğunu dile getiren Bozgeyik, “Demokratik bir güç birliğinin güçlendirilmesi ve ortak mücadele hattının yürütülmesi noktasında üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

DİHABER’e konuşan Bozgeyik, AKP’nin 15 yıllık iktidarı döneminde KESK ve bağlı sendikaları sürekli hedef tahtasına koyduğunu vurguladı. Saldırılara rağmen susmadıklarını ve sürekli olarak alanlarda mücadele ettiklerini dile getiren Bozgeyik, saldırıların 15 Temmuz “darbe girişimi” sonrası had safhaya ulaştığını kaydetti. Bozgeyik, son KHK’yle birlikte toplam 4 bin üyelerinin ihraç edildiğini, 70’e yakın üyelerinin tutuklandığını ve birçok üyelerinin ise verilen cezalar dolayısıyla mülteci konumuna düştüğü bilgisini paylaştı.

‘ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ’

OHAL ve KHK’ler sonucu, toplumun büyük bir bölümünün mağdur olduğuna dikkat çeken Bozgeyik, birleşik bir mücadele hattının her zamankinden daha fazla önemli olduğunu dile getirdi. KESK’in önceki dönemlerde de diğer muhalif kesimlerle birleşik mücadele konusunda ısrarcı olduğunu aktaran Bozgeyik, “Biz, Türkiye’de demokratik bir güç birliğinin güçlendirilmesi ve ortak mücadele hattının tüm kesimlerlerle birlikte yürütülmesi noktasında üzerimize düşen görev ve sorumluluğu fazlası ile yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

Önümüzdeki günlerde karar organlarıyla mücadele programlarını netleştirip kamuoyuyla paylaşacaklarını söyleyen Bozgeyik, “KESK hem emek alanına yapılan saldırılara karşı hem de bölgede yaşanan çatışmalı sürecin sonlandırılması için mücadele edecek” dedi. 

‘DEMOKRASİYE DÖNME ÇAĞRISI’

İhraç edildikleri için 132 gündür açlık grevinde olan kamu emekçileri Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın durumuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bozgeyik, Gülmen ile Özakça’nın derhal serbest bırakılmasını istedi. 

Bozgeyik, “Çok kritik aşamadalar. Arkadaşlarımızın sağlık sorunları önemli boyutlara gelmiştir. Arkadaşlarımızın sağlık sorunlarını gündemleştirilmesi ve tutukluluk hallerinin sonlandırılmasına ilişkin Adalet Bakanlığına bir yazı yazdık. Bu arkadaşlarımızın talebi bir an önce hükümet tarafından tanınmalı. Her iki arkadaşımız başta olmak üzere ihraç edilen tüm arkadaşlarımız işlerine geri dönmesi gerekir. Bununla ilgili mücadelemiz devam edecek” dedi. 

Mevcut durumun sürdürülmesi halinde mağduriyetlerin daha da artacağını dile getiren Bozgeyik, şöyle devam etti: “Türkiye eğer bu tutumunda ısrar ederse, önümüzdeki dönemde kaos ve kaotik süreç bu topraklara hakim olacak. Zaten giderek artan bir işsizlik ve ekonomide bir daralma durumu var. Türkiye daha kötü günlere gebe kalacak. Acilen demokrasiye dönme çağrısını buradan yineliyoruz.” (ANKARA)

www.evrensel.net
ETİKETLER Mehmet BozgeyikKESK

2 yorum yapılmış

  1. kemal 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

    Tüm MYK üyeleri tabana dönün artık.Yarattığınız bürokratik sendikacılık kimseye fayda vermez.İhraç olmuş çalışanlarda gelişen psikolojik yanlızlaşma ruh halinden dolayı ve MYK üyelerinin yanlış ve yanlı tutumlarından dolayı KESK'ten fiili bir kopuş sonrası duygusal bir kopuşta yaşanmaya başlamıştır.Ve bunun tek sorumlusu da MYK üyeleridir.Başta bir önce ki MYK..Ve şuan ki MYK üyelerine baktığımızda çokta bir anlamının olmadığını görüyorum.Kariyerist,bürokratik ve ben merkezyetçi kişiliklerine sahipler.Yeni başkanda evlere şenlik...Tüm işkollarında olağanüstü kongre yapılmalı ve seçilecek MYK üyeleri de tabanın önerdiği bireyler olmalıdır.Atamaya HAYIR,Doğrudan katılımlı seçime EVET...

  2. ihraç olmuş bir KESK'li 2 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 2

    Yaklaşık olarak KESK bütünselliğinde 3600 kamu emekçisi ihraç oldu.Ve bunların içinde de sizde varsınız.KESK'in yeni eşgenel başkanı.Peki şuana kadar kadar KESK bütünselliğinde ihraç olmuş olan arkadaşlara ne yaptı.Her iş kolu kendi ekseninde birşeyler yapmaya çalıştı.Ama bir türlü KESK'leşemedik.O yüzden bu saatten sonra bir şey yapacağına inanmıyorum.Hele seninle hiç olmaz...

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.