18 Temmuz 2017 17:56

Sarıhan: İstenen OHAL'e uygun bir iç tüzük çıkarmaktır

CHP'li Sarıhan iç tüzük değişikliği ile vekillerin konuşma hakkının kısıtlanmak istendiğini OHAL'e uygun iç tüzük çıkarmanın amaçlandığını söyledi.

Paylaş

AKP ve MHP’nin Meclis İçtüzüğü’nde değişiklik öngören teklifinin Anasaya Komisyonu’nda önceki gece geç saatlere kadar süren görüşmelerinde, tutuklanan insan hakları savunucuları da gündeme geldi. CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, OHAL koşullarında yapılan içtüzük değişikliğinin demokratik bir parlamentonun ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığını belirterek, hak savunucularının tutuklandığı bir ülkede özgürlükten söz edilemeyeceğini vurguladı.

Komisyonda söz alan Sarıhan “Dört kez ağırlaştırılmış sıkıyönetim koşullarındayız ve bu koşullarda bir içtüzük dayatmasıyla karşı karşıyayız” değerlendirmesi yaptı. 

Büyükada’da gözaltına alınan hak savunucularının 8’ini yakından tanıdığını ifade eden Sarıhan “Kefil olmak diye bir söz varsa, kırk yıllık hukukçuluk hayatımın otuz yılında bu insanların çoğu ile birlikte mücadele ettim, yan yana çalıştım ve o insanlara kefilim. Fakat şimdi bu insanlar yandaş medya tarafından karalama kampanyasına maruz kalıp ajanlıkla suçlanıyor. Oysa ki insan hakları savunucularının korunması sorumluluğunu devlete ait olduğunu ifade eden pek çok uluslararası sözleşmede Türkiye’nin de imzası var. Fakat içinde olduğumuz ağırlaştırılmış sıkıyönetim sürecinde ihlal edilen pek çok hak gibi bu konuda verilmiş sözler de ihlal ediliyor ya da tutulmuyor. Ve biz milletvekilleri olarak, evrensel hukuk ilkelerine bağlı hareket edilmesini sağlayamıyoruz” dedi.

Sarıhan, tutuklu milletvekillerini hatırlatarak, “Kendi milletvekillerimizi koruyamamışsak, bu Parlamentoda görev yapan diğer milletvekillerimizi koruyamamışsak, onların adil bir şekilde tutuksuz olarak yargılanmalarını sağlayamamışsak elbette bugün bu Tüzük bize bol gelen bir tüzüktür, daraltalım, daha daraltalım. Tam da OHAL’ e uygun bir tüzük çıkartalım. Hiç konuşma hakkı olmasın milletvekillerinin, süs olarak oturalım. İşte istenen aslında budur” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ankara’da inşaatta çalışan işçi 15 metreden aşağı düştü

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...