18 Temmuz 2017 17:46

ATO: Emeklinin ihracı mantık sınırını aştı

Ankara Tabip Odası, emekli Dr. Sabri Dokuzoğuz’un 692 sayılı KHK’yla ihraç edilmesine tepki gösterdi. 

Paylaş

Ankara Tabip Odası geçtiğimiz hafta yayınlanan 692 sayılı KHK ile ihraç edilen Dr. Sabri Dokuzoğuz’un ihracını protesto etmek üzere basın toplantısı düzenledi. ATO’da yapılan toplantıya çok sayıda hekim ve ihraç edilen Dokuzoğuz da katıldı. 

ATO Başkanı Dr. Vedat Bulut, eski yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Onur Kurulu’nda görev yapan, Türk Tabipleri Birliği Büyük Kongre delegelerinden emekli Dr. Sabri Dokuzoğuz’un emekli olmasına rağmen ihraç edilmesine tepki gösterdi. Bulut, Türkiye geneli 356, Ankara’da 40 hekimin ihraç edildiğini ifade ederek, “İster askeri ister sivil olsun anti-demokratik uygulamaların hepsine karşı çıkıyoruz” dedi.

İhraç edilen emekli üyeleri Dokuzoğuz’a yurt dışından dahi tedavi olmak için gelen hastaların bulunduğunu kaydeden Bulut, “Emekli olduğu unutulmuş olacak ki emekli olduktan sonra onun dev adını bir KHK’yla ihraç listesine sığdırmaya çalışmışlar” diye konuştu. 

KHK’nın 15 Temmuz’dan bir gün önce yayınlanmasını ‘garabet’ olarak yorumlayan Bulut, emekli insanların işlerinden men edilmek istenmesinin mantık sınırını aştığını söyledi.

‘TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ’

Bulut, aynı KHK listesinde Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayfer Horasan, TTB Merkez Konseyi eski üyesi Dr. Hüseyin Demirdizen’in de yer aldığını belirterek, “İşsizlikle ve itibar kaybıyla insanları cezalandırmayı amaçlayan bu ihraç furyası, Türkiye’nin demokratik ve hukuk devleti olma özelliğini kaybettirmiştir” dedi. Avrupa Hekimleri Birliği, Dünya Hekimleri Birliği ve çok sayıda bilim akademilerinin hakkı, hukuku hiçe sayan uygulamaları yakından izlediğine dikkat çeken Bulut, haksız ve hukuksuz olarak ihraç edilen kamu emekçilerini için adalet istedi. 

‘FETÖ OPERASYONU BAHANE’

Prof. Dr. Sinan Adıyaman da “TTB’liğinde yöneticilik yapmış, Ankara Tabip Odası’nda yöneticilik yapmış, TTB Merkez Konseyinde hali hazırda çalışan insanları ihraç edildi” dedi. Dokuzoğuz’un aynı zamanda TTB onur kurulu üyesi olduğunu hatırlatan Adıyaman, “Bu insanlar, iyi insan, iyi hekim, iyi insan hakları savunucularıdır. Dokuzoğuz, her zaman işkenceye karşı, barıştan, demokrasi ve laiklikten yana tavır koymuş insandır” dedi. Hükümetin FETÖ operasyonlarını bahane ederek, kendilerine muhalefet eden kesimleri ihraç ettiğini vurgulayan Adıyaman, “TTB olarak arkadaşlarımızın her zaman yanında olacağız” dedi.

‘ADALET KAVRAMI TÜRKİYE DE KAYBOLDU’

Basın toplantısında ihraç edilen Dokuzoğuz da konuştu. Dokuzoğuz, “Babamdan küçükken bir ders aldım. Bir olay üzerine bana şöyle dedi: ‘Adalet hak ve menfaatin ayrım çizgisidir. Adil olacaksan asla menfaatten yana olmayacaksın’” dedi. 

Bugün Türkiye’de adalet kavramının kaybolduğunu kaydeden Dokuzoğuz, “80 dönemini yaşadım. O zamanlar bir an evvel polisin elinden kurtulup hakim karşısına çıkarsak az da olsa kurtulma ihtimalimiz vardı. Şimdi o da yok. Çünkü adalet yok” dedi. İhraç edilerek itibarının kaybettirilmeye çalışıldığını ifade eden Dokuzoğuz, “Benim için itibar kaybı değil. Bu onuru bir ömür boyu taşırım” dedi.

İhraç edildiğini bir arkadaşıyla sohbetlerinde öğrendiğini ifade eden Dokuzoğuz, Nazım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirini “Nazım Hikmet ‘bu şiiri böyle oku diyerek’ kullağıma fısıldadı” diyerek değiştirerek okudu.

Havuz medyasında üst manşetten çıktı, kapkara haykıran puntolarla
Adalet isteyenler teröristlerle işbirliği yapıp vatan hainliğine devam ediyor
Hala!
Büyün havuz medyasında çıktı bu manşetler
İkisinin resmi yanyana, yüz küsür santimetre karede sırıtıyorlar 
Ama gözlerinde korkuyla, 
Vatan saraylarınızsa, kasalarınız ve ayakkabı kutularınızsa vatan, 
Polis kurşunu ve gaz fişeğiyle vurulmaksa alnımızdan, 
Öldüm diye diye, karanlık sokaklarda dayak yemekse polisten fırıncıdan
Lav silahlarıyla bodrumlarda bir torbo toz olmaksa vatan
Evet Biz vatan hainiyiz. Biz yurt hainiz.
Yazın, yazın
Kapkara haykıran buntolarla.
Adalet isteyenler vatan hainliğine devam ediyor
Hala. (Ankara/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Her taraf beton yığını, toprak suyla buluşamıyor

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa