18 Temmuz 2017 13:00

Donetsk Halk Cumhuriyeti'nden yeni ülke ilanı: Küçük Rusya

Ukrayna'dan tek taraflı olarak ayrılan Donetsk Halk Cumhuriyeti, 'Malorossiya' (Küçük Rusya) adlı yeni bir ülkenin kuruluşunu açıkladı.

Paylaş

Ukrayna'dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti, 'Malorossiya' (Küçük Rusya) adlı yeni bir ülke kurulduğunu açıkladı.

Sputnik'in haberine göre Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri Aleksandr Zaharçenko, üç yıldır devam eden Ukrayna krizini çözmek amacıyla kurdukları yeni, bağımsız ülke Malorossiya'ya üç yıllık bir süreçte geçiş yapmayı planladıklarını belirtti.

 Zaharçenko, uluslararası topluma yeni ülke önerisini destekleme çağrısı yaptı.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Gelir Bakanı Aleksandr Timofeyev, yeni ülkenin kuruluşuna ilişkin anayasa akdini okudu.

Timofeyev, "Eski Ukrayna'nın temsilcileri olarak, Ukrayna'nın ardıl devleti olan Malorossiya'nın kurulduğunu ilan ediyoruz. Yeni ülkenin adı Malorossiya olacak, zira Ukrayna adı artık itibarını yitirdi. Donetsk, Malorossiya'nın başkenti olacak" ifadelerini kullandı.

Malorossiya anayasasının devletin tarafsızlık statüsünü ve Rusya ile ilişkiler geliştirme politikasını vurgulayacağını kaydeden Timofeyev, yeni ülkenin Rusya-Belarus Birlik Devleti'ne katılmayı hedefleyeceğinin ve aynı zamanda da egemenliğini koruyacağının altını çizdi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakan açıkladı: Cihat resmen müfredata girdi

SONRAKİ HABER

Kadını öldüren erkek: Rahmetliye hep iyilik ettim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...