17 Temmuz 2017 18:47

Maduro karşıtı halk oylaması

Venezuela’da sağ muhalefet, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı halk oylaması geçekleştirdi.

Paylaş

Filiz Yavuz

Politik ve ekonomik krizin içindeki Venezuela’da sağ muhalefet, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya karşı sandığa gitti. 70 ülkede 505 sandığın kurulduğu halk oylamasına 7 milyon kişi katıldı. Ulusal Seçim Kurulu, halk oylamasının sonuçlarının bağlayıcı olmadığını söyledi. Gün boyunca çıkan olaylarda bir kişi hayatını kaybetti. Maduro ise halk oylamasını yasa dışı ilan etmişti. 

Sağ muhalefet koalisyonu Demokratik Birlik Masası (MUD) tarafından düzenlenen halk oylamasına 7 milyon 186 bin 170 kişi katıldı. Hükümet tarafından yasa dışı olarak tanımlanan referandum için 70 ülkede 505 sandık kuruldu. Sandıkların başında uzun sıralar oluştu. 

Halk oylamasında “Venezuela halkının öncelikli onayı olmadan Nicolas Maduro tarafından önerilen Kurucu Meclisin hayata geçirilmesini  reddediyor musunuz”, “Ulusal Silahlı Kuvvetlerin ve bütün kamu görevlilerinin 1999 Anayasası’na uymasını,  Anayasa’yı savunmasını ve Ulusal Meclisin kararlarını desteklemesini istiyor musunuz?” ve “Anayasa çerçevesinden Kamu Güçlerinin yenilenmesini, milli birlik hükümetinin anayasal düzeni sağlaması için özgür ve şeffaf bir biçimde seçimlerin yapılmasını onaylıyor musunuz?” soruları soruldu.

Ülkede 2013 kayıtlarına göre 18 milyon 904 bin 364 seçmen bulunuyor.

Ulusal Seçim Kurulu da halk oylamasının sonuçlarının bağlayıcı olmadığını açıklayarak seçimi yasa dışı ilan etmişti. Başkent Karakas’ın yoksul bölgelerinden olan Catia’da ise oy kullanmak için bekleyenlerin üzerine ateş açıldı. İçişleri Bakanlığından yapılan ilk açıklamaya göre bir grup motosikletli tarafından açılan ateş üzerine 5 kadın yaralandı. Yaralılardan 61 yaşındaki Hemşire Xiomara Soledad Scott kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

MADURO’DAN BARIŞ ÇAĞRISI

Öte yandan Maduro destekçileri de 30 Temmuz’da seçimleri yapılacak olan Kurucu Ulusal Meclis ön seçimlerinde oy kullanmak üzere sokaktaydı. Sosyal medyadan bol bol ön seçim için sokağa çıkan destekçilerinin fotoğraflarını ve videolarını paylaşan Maduro, Venezuela halkının barış istediğini söyleyerek sağ muhalefeti yeniden diyalog masasına çağırdı. (MadridDHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hyundai Motor işçileri grevi oyladı

SONRAKİ HABER

Elazığ depreminin merkez üssü olan Sivrice’de hastane yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...