17 Temmuz 2017 18:09

OHAL nedeniyle Genel-İş üyesi 1961 işçi işten atıldı

Genel-İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, son KHK’yle birlikte 306 Genel-İş üyesinin ihraç edildiği açıklandı.

Paylaş

Son yayımlanan KHK ile 306 üyelerinin ihraç edildiğini belirten DİSK/Genel-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, “Bundan önceki fesihleri de sayarsak toplam 10 şube yöneticimizin çalışma hakları ellerinden alınmış durumdadır. Sendikamız bundan sonraki süreçte ihraçları sendikal hak ihlali olarak değerlendirecektir” denildi.

Genel-İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, son KHK’yle birlikte 306 Genel-İş üyesinin ihraç edildiği açıklandı. Açıklamada, “OHAL hükümeti tarafından göreve getirilen belediye yönetimleri 1448 üyemizi işten çıkardı; 513 üyemizin iş akitleri ise KHK’lerle feshedildi. Böylece OHAL döneminde toplam 1961 üyemiz işini kaybetti” denildi. İhraçlar konusunda gerek Hükümet düzeyinde gerekse yerel resmi makamlar düzeyinde yürüttükleri temasların olumlu sonuçlanmasını bekledikleri belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ama 692 sayılı KHK ile ne yazık ki OHAL döneminin başına dönülmüştür. İcat edilen genel suçun dayanağı ise nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı bilinmeyen istihbarat raporlarıdır. Bu işlemler hukuk dışıdır; meşru da değildir. OHAL hükümetince yapılan ihraçları sendikamız bundan sonraki süreçte sendikal hak ihlali olarak değerlendirecek ve bu çerçevede uluslararası sendikal gündeme taşıyacaktır. Çünkü son KHK ile biri şube başkanı olmak üzere 5 şube yöneticimizin iş akdi feshedilmiştir. Bundan önceki fesihleri de sayarsak toplam 10 şube yöneticimizin çalışma hakları ellerinden alınmış durumdadır.” (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sivas'ta 51 mültecinin geçişi engellendi

SONRAKİ HABER

Kara Kuvvetleri ve Adalet Bakanlığında "FETÖ" operasyonu: 79 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...