17 Temmuz 2017 14:28

İzmir Dayanışma Akademisi: DEÜ Rektörü emir eridir

Barış İmzacısı Akademisyenlerin görevlerinden uzaklaştırılmasına tepki gösteren İzmir Dayanışma Akademisi, DEÜ Rektörünün emir eri olduğunu söyledi.

Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü'nün 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' metnine imza attığı gerekçesiyle çeşitli fakültelerden 11 akademisyeni görevinden uzaklaştırması 11. kez koyulan siyah çelenkle protesto edildi. Son eylemi İzmir'in farklı üniversitelerinden görevde olan veya OHAL KHK'sı ihraç edilmiş  akademisyenlerin kurduğu İzmir Dayanışma Akademisi gerçekleştirirken DEÜ Rektörlüğü'ne bir kez daha kararını geri çekme çağrısı yapıldı. 

Alkışlarla başlayan protesto eyleminde basın metnini okuyan Ege Üniversitesi'nden ihraç edilen Prof. Dr. Nilgün Toker Kılınç, akademisyenleri, akademik ve de hukuksal ilkeleri hiçe sayarak üniversite dışına atmanın aslında özgürlükten korkmak olduğunu belirterek " Barış akademisyenlerini üniversiteden uzaklaştırırken siz imzanızı neden korktuğunuz için attınız sayın rektör? Aklını, yargısını birilerinin, bir yerlerin emrine sunmaktır. Bağımsız karar ve yargının taşıyıcısı değilseniz, ya hapishanelere çevirdiğiniz üniversitelerin içindeki tutsaklarsınızdır ya da bu hapishanelerin gardiyanısınızdır. Kendi özgürlüğünü birlerine biat ederek terk eden, akademisyen kalamaz" dedi. 

'KARARINIZ AKADEMİYE AİT OLAMAZ'

Üniversiteleri özgür bırakma çağrısında bulunan Kılınç şunları söyledi "Biz akademisyeniz. Artık hapishane olmuş, bir emre biat ederek bilgiyi hizmetkâr yapmış kurumların değil, başka bir akademi mümkündür sloganıyla, kendi özgürlüğümüzü toplumsal dayanışma içinde ortaklaşa gerçek kılacağımız, dayanışma akademilerinin akademisyeniyiz. Ya siz?
Sayın rektör, kararlarınızın emre uymak olduğunu, artık akademisyen değil, emir eri olduğunuzu ilan etmek için buradayız. Sizi bir kötülüğe, haksızlığa, hukuksuzluğa ortak yapan, arkadaşlarımızı, barış akademisyenlerini öğrencilerinden uzaklaştırmayı amaçlayan kararınız, akademiye ait olamaz". (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL'i 3 ay daha uzatan tezkere kabul edildi

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...