Adalet mitinginde çekilen fotoğraf neden olmasın?

Adalet mitinginde çekilen fotoğraf neden olmasın?

Karşıyaka Belediyesi Taşeron İşçisi Bayram Akgül, katıldığı adalet mitingine dair izlenimlerini ve beklentilerini yazdı.

Bayram AKGÜL
Karşıyaka Belediyesi Taşeron İşçisi
İzmir

Adalet mitingine giderken, bekle bizi İstanbul sana İzmir’i getiriyoruz dedim ve gerçekten öyle oldu. İzmir sel oldu aktı İstanbul’a.

Her türden provokatif açıklama ve tahriklere rağmen gerçekten demokrasi ve gerçek adalet için sokaklardaydık işte. Hem de birilerine yalakalık olsun diye değil, kendimiz için ülkemizin geleceği için. Böylesi gergin siyaset ve yönetememe krizinin tam ortasında hak ve hukuk diyenin, barış ve kardeşlik diyenin, işinden atıldığı yetmediğinde cezaevlerine tıkıldığı, geleceklerinin karartıldığı bir dönemde İzmir’deki 1 Mayıs’larla nasıl katıldıysak öyle düştük İstanbul yollarına. Dillerimizde barış kardeşlik ve adalet sözcükleriyle.

Başta Genel-İş, KESK’e bağlı sendikaların şubeleri, Belediye-İş, ilçe belediyeler ve CHP ilçe örgütleri yoğun katılım sağlamışlardı. Mola yerlerin çektirdiğimiz fotoğraf, yer yer attığımız sloganlar, marşlar ve türkülerle neşeli ve coşkulu taşıdık İzmir’i İstanbul’a. Yani İzmir kadar aydın, İzmir kadar demokrat, İzmir kadar işçi ve İzmir kadar laik olabilmeli kavgamızın şehri İstanbul diyorduk. Umarım bulaştırıp gelebilmişizdir.

Hükümet ve temsilcilerinin kara propagandalarına, satılmış ve yandaş gazetelerinin korku salan haberlerine rağmen adalet yürüyüşünü ve taleplerini görmezden gelmelerine rağmen milyonlar olarak yan yanaydık. AKP ve hükümeti bir kartopu gibi yuvarlanarak büyüyen, önüne kendisinden başka ne çıkarsa ezip geçen ve yok etmeye çalışan gözü dönmüş kör bir tehlikedir. İşte adalet yürüyüşü böylesi bir dönemde yıkılmama gereken büyük bir duvar olabilmelidir. Yıkılmadan, bükülmeden ve dimdik durarak, büyüyerek yeni mücadele araçlarıyla emekçilerin ve ezilen tüm halk kesimlerinin birliği sağlanmalı.

Fabrikalarda iş güvenliği, sendikal örgütlülük, eğitimin bilimsel, anadilde olması, sağlığın parasız ve güvenceli olması, kadınların taciz, tecavüz ve cinayetlere uğramadığı, gençlerin işsiz ve geleceksiz bırakılıp uyuşturulmadığı, barış, kardeşlik içinde tam bağımsız ve demokratik bir ülke olabilmek ve tüm renklerimizle bir arada olabileceğimizin işaretidir. Adalet mitinginde çekilen fotoğraf neden olmasın.

www.evrensel.net
ETİKETLER adalet mitingi