17 Temmuz 2017 06:10

Doğan Medya baskını davası bugün başlıyor

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Doğan Medya Center binasının askerler tarafından basılmasına ilişkin dava bugün başlıyor.

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün Hürriyet, CNNTürk ve Kanal D’nin de bulunduğu Doğan Medya Center binasının askerler tarafından basılmasına ilişkin 19 sanıklı dava bugün başlıyor.

Doğan Medya Center’ın basılıp yayınının kesilmesi ve çıkan olaylarda 1 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin 5’i rütbeli 19 sanığın yargılanacağı dava, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Dava 4 gün boyunca devam edecek.

1 ÖLÜM, 4 MAĞDUR VE 21 MÜŞTEKİ VAR

DHA’nın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu eski yüzbaşılar Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya, Mehmet Akif Aslan ile astsubaylar Muhammet Orhan Kaya, Muhammet Çınar ve 14 er “sanık”, öldürülen Vedat Barceğci “maktul””, olaylarda yaralanan 4 kişi ise “mağdur” olarak yer alıyor.

Doğan TV, Doğan Müzik Yapım, Hürriyet Radyo, D Yapım Reklamcılık ve Dağıtım, Doğan Uydu Haberleşme Hizmetlerinin de arasında bulunduğu 21 kurum ve kişi ise “müşteki” sıfatıyla yer alıyor.

KİME, NE CEZA İSTENİYOR?

İddianamede, sanıkların “Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs”, “Cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya TBMM’nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5’er yıldan 15’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor.

Sanık Süleyman Ahmet Kaya’nın, Vedat Barceğci’nin öldürülmesi eyleminden dolayı “Kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “Silahla tehdit”, 9 kez uygulanmak üzere “Kasten öldürmeye teşebbüs”, “Basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi” suçlarından 125 yıldan 215 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, sanık Mehmet Akif Aslan’ın “Silahla tehdit”, iki kez uygulanmak üzere “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 12 yıldan 39 yıla kadar, sanık Erdal Şeker’in “Silahla tehdit” ve “Basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı şekilde engellenmesi” suçlarından 4 yıldan 12.5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor.

Sanık 14 erin ise çeşitli suçlardan 4’er yıldan 200’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Umut veren yolculuk

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...