16 Temmuz 2017 19:39

‘Ortak Kürt kimliğinde buluşmalıyız’

Kürt Ulusal Birliği Çalıştayı'nın 2. gününde sunulan öneriler arasında öne çıkan, 'Ortak Kürt kimliğinde buluşmalıyız' oldu.

Paylaş

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) öncülüğünde Süleymaniye’de düzenlenen ve dört ülkeden siyasi parti, sivil toplum örgütü ile aydın, yazar, akademisyen ve kanaat önderlerinin katıldığı Kürt Ulusal Birliği Çalıştayı, 2’nci gününde sunumlar yayıldı. 350 delegenin katıldığı çalıştayda, aydın, yazar, akademisyen, kanaat önderleri ve sivil toplum örgütleri, yaptıkları konuşmalarda ulusal birliğe ilişkin görüş ve önerilerini sundu. Önerilerde öne çıkan, “Ortak Kürt kimliğinde buluşmalıyız” oldu. 

Dün yapılan toplantıda Cizîrê Kantonu Din Alimleri adına konuşan Mele Xizri, Ehmedê Xanê’yi andı. 

‘KONGRE PARTİ MESAJLARINA BOĞULMAMALI’

Hewremanlar adına konuşan Kamuran Gulpî, Ulusal Kongrenin bir partinin rengine bürünmemesi gerektiğini ifade ederek, “Ulusal Kongre, parti mesajlarına boğulmamalı. Ulusal Kongre herhangi bir partinin gücünü arttırmak için bir araç olmamalı” dedi. Şêx Seîd Derneği adına konuşan Kasım Fırat, çok önemli bir süreçten geçildiğini dile getirerek, “Bu süreçler her zaman yakalanmaz. Bizler bu çalıştayda bazı sorunlar görüyoruz. Bu eksiklik KNK’nin değil, siyasi partilerindir. İttifak ihtilaflı güçler arasında yapılır. Bizim de her birimizin birbirimize karşı bir adım geri atması gerekir. Bizim üzerimizde süren inkar ve imhayı ancak birlikle durdurabiliriz. Nasıl bir birliğin cevabı da ‘adilane bir birliktir’ diyorum. Yani Kürt halkının menfaatlerini öncelemeliyiz” diye konuştu.

Yazar Ehmed Arîf, Kürtler’in Fars, Arap ve Türk kültürleri altında ezildiğini ifade ederek, “Her biri halkımızın üstünde ayrı bir politika güderek bizi birbirimize yabancılaştırıyor. Bu salonda standart bir dilimizin olmamasının nedeni de bu sömürgeciliktir. Madem düşman bizi bu şekilde birbirimizden ayırmaya çalışıyor, biz neden bunun karşısında ortak bir tutum sahibi olamıyoruz?” diye sordu.

‘KDP NEDEN BURADA DEĞİL?’

Goran Güney Kürdistan Parlamentosu Milletvekili Perwa Elî ise, şöyle konuştu: “Bizim kazanımlarımıza yönelik tehditleri iç ve dış nedenler olarak toparlarsak, dış nedenlerin de büyük oranda iç sorunlarımızdan kaynaklandığını görürüz. Bugün başta KDP olmak üzere bazı partilerin burada olmadığını görüyoruz. Bu kadar sorunumuz varken neden burada değiller? Diğer yandan KNK de partiler üstü bir rol oynamak istiyorsa bizim daha önce de önerdiğimiz gibi bir Kürt parlamenterler meclisini kurmalıyız. Bu parlamento dünyada bizim temsiliyetimizi yapar ve rol üstlenmiş olur.”

Goran Parlamenteri Şêrko Mihemed Emîn ise, IŞİD savaşının sonuna doğru yeni haritaların ortaya çıktığını belirterek, “Şimdi yeni haritalar şekillenirken Kürt halkının da rolünü oynaması gerekiyor. Bunlardan önce de parçalar düzeyinde iç sorunlarımızı çözmemiz gerekmektedir” diye konuştu. (SüleymaniyeDİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sedat Peker'den açık tehdit: Diktatör diyenleri asacağız

SONRAKİ HABER

Suriye ordusu, petrol sahalarını geri aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa