16 Temmuz 2017 18:36

Aynur Doğan’dan yeni albüm: ‘Hawnıyaz’

Doğu ve batı müziklerinin renklerini yorumlayarak müzikal bir ifade ortaya koyan Aynur Doğan'ın yeni albümü 'Hawniyaz' raflarda.

Paylaş

Aynur Doğan, Sony Music etiketiyle yayınlanan ve her biri birer müzik ziyafeti verecek olan beş şarkıyı müzikseverlerle buluştuğu bu albümde, doğaçlama sanatının ustalıkla kullanılarak yeni bir boyuta taşındığı arşivlik bir çalışma ortaya koyuyor.

‘HAWNİYAZ’DA VİRTÜÖZLER BİR ARADA

Doğu ve batı müziklerinin renklerini yorumlayarak müzikal bir ifade ortaya koyan Doğan, “Hawniyaz” albümünde; uluslararası arenada saygı gören bir kemençe virtüözü olan İranlı Kayhan Kalhor, tambur ustalığı ve deneysel müziğe yaratıcı yaklaşımlarıyla bilinen tambur ustası Cemîl Qoçgîrî ve post-bop’tan etno-caz’a, birçok müzik türüne hakim olan Azeri piyanist Salman Gambaro ile oldukça güzel bir uyumu ve dinleyeni kendi coğrafyalarında yolculuğa çıkaran müzikal bir lezzeti dinleyiciyle buluşturuyor.

FARKLI PROJELERİN DE SİNYALİNİ VERİYOR

İranlı kemençe ustası Kayhan Kalhor ve Aynur’un 2012 yazında Osnabrück’te tanışmasının ve geleneksel müziğe olan sevdaları ile Kürt kökenleri aracılığıyla bir araya gelmelerinin ardından, Azeri caz piyanisti Salman Gambarov ve Kürt tambur ustası Cemîl Qoçgirî ile hep birlikte doğaçlama caz yapmaya başlayan bu dörtlü, aralarındaki etkileşim ve doğaçladıkları müzik ile hem kendilerini, hem de dinleyenlerini hayran bırakmışlardı. Doğaçlama gelişen bu etkileşimin ardından, uzun süreli birlikte müzik yapma kararı almaları üzerine ortaya çıkan “Hawniyaz” aynı zamanda geleceğe dair yeni ve farklı projelerin de sinyalini veriyor.

AYNUR DOĞAN

2010 yılında Sony müzik etiketiyle yayınlanan “Rewend “adlı albümü, yaklaşık iki yılık bir çalışmanın ürünü olarak vitrine çıktı. Albüm kayıtlarının büyük bir kısmını Mainz’da gerçekleştiren  Doğan, albüme adını veren Rewend adlı şarkıya ünlü yönetmen Fatih Akın ile birlikte Hasankeyf’te bir de video klip çekti. Sanatçı 2013 yılında yine dünyaca ünlü besteci ve gitarist Javier Limón ile Kürtçe şarkılarla  Flamenkonun biraraya getirildiği Hevra / Beraber albümünü çıkardı. 

Buika, Yasmin Levy ve Mariza gibi dünyaca ünlü isimlerin prodüktörlüğünü de yapan, Latin Grammy ödüllü İspanya’nın dünya müzikleri alanında en ünlü prodüktörlerinden biri olan ve uluslararası bir şöhretle latin cazın da en iddialı isimlerinden olan Limón ve Doğan’ın, evrensel bir dil yakalayan “Hevra” albümü doğunun ve batının tüm müzikal zenginliklerini buluşturuyor. Yakın zamanda Yo-Yo Ma ve Silk Road Ensemble ile Istanbul’da verdiği konserlerin ardından adını  World Müziğin vazgeçilmez ismi olarak yazdıran Doğan aynı zamanda Kayhan Kalhor, Salman Gambarov ve Cemil Qoçgiri ile birlikte Hawniyaz Quartet projesini de devam ettiriyor… (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç’teki '5 Halklar Festivali' sona erdi

SONRAKİ HABER

Baydemir'den tekzip: Sözlerim yanlış çevrildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...