16 Temmuz 2017 16:53

‘Cezaevinde darp ve ölüm tehdidi’ iddiası

Amasya E Tipi Cezaevi’nde siyasi tutuklular ve ailelerinin gardiyanlar tarafından darbedildiği ve ölümle tehdit edildiği iddia edildi.

Paylaş

Amasya E Tipi Cezaevi’nde siyasi tutuklular ve ailelerinin gardiyanlar tarafından darbedildiği iddia edildi. Aileler, mahpusların ölümle tehdit edildiğini de öne sürdü. 

Tugay Üstüntaş, Zülfü Binbir, Seyfettin Yaşa, Fethi Yaşa ve yakınları, 7 Temmuz günü cezaevinde yaşadıklarına dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvuruda bulundu. 

CHP Heyeti: Cezaevlerinde sıkıyönetim  yaşanıyor

CHP Heyeti: Cezaevlerinde sıkıyönetim yaşanıyor

PLATİN VARKEN SÜRÜKLEYİP DARBETMİŞLER

Tutuklu Zülfü Binbir’in eşi Filiz Binbir, cezaevinde yaptıkları görüşmenin ardından aileler içerdeyken gardiyanların mahpuslara saldırdığını, buna itiraz eden ailelerin de fiziksel şiddete maruz kaldığını anlattı. Binbir, “Gardiyanlar ailelerimizi darp edip, hakaretler ve küfürler savurdular. Darp ederek dışarı attılar. Dışarı çıkan aileler çevik kuvvet tarafından gözaltına alınıp ifadelerine başvuruldu. Ertesi gün yani Cumartesi eşim bizi telefonla arayarak aynı şekilde kendilerinin de gardiyanlar tarafından darp, hakaret, küfür ve tehditlerde bulunduklarını söyledi. Eşimin ayağında platin olmasına rağmen yerden sürükleyip darbetmişler” dedi. Tutukluların “Ya kurallarımıza uyacaksınız ya da hepiniz öleceksiniz, sizi ve partinizi yok edeceğiz” gibi tehditlere maruz kaldıklarını da iddia eden Binbir, eşinin can güvenliğinden endişe ettiğini belirtti.

Şakran Cezaevinde aile ve tutuklulara saldırı

Şakran Cezaevinde aile ve tutuklulara saldırı

NE REVİR NE HASTANE 

Tugay Üstüntaş’ın babası Gazal Üstüntaş da, görüş esnasında gardiyanlar tarafından çıplak arama ve hakarete maruz kaldığını söyledi. Görüş yapıldıktan bir gün sonra ise oğlunun telefonla kendilerine ulaştığını ifade eden Üstüntaş, “Görüş bittikten sonra gardiyanlar tarafından kaldıkları kısım basılmak suretiyle işkence yapıldığını belirtti. İşkenceden kaynaklı vücutlarının çeşitli yerlerinde işkence izi, morluklar olduğunu söyledi. İşkenceden sonra hastane veya revire götürülmediğini söyledi” diye konuştu.

Seyfettin Yaşa ve Fethi Yaşa’nın da aynı cezaevinde tutulduğunu belirten Üstüntaş, onların da görüş sonrası işkenceye maruz kaldığını aktardı. Her iki mahpusun da hayati tehlikelerinin söz konusu olduğunu söyleyen Üstüntaş, “Cezaevi müdürünün kendilerini tehdit ettiğini, en son işkencenin de müdürün emriyle yapıldığını söylediler. İşkence uygulayan, hakaret eden müdür ve gardiyanlardan şikayetçiyim” diye konuştu. 

ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDILAR

Oğlu 4.5 yıldır Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklan Nevin Tanrıverdi ise, açık görüşte oğluna işkence yapıldığını kendi gözleri ile gördüğünü söyledi. Oğlunun görüşte cezaevi müdürünün 2 yıl önce Muş’tan geldiğini ve geldiği günden beri tutuklulara kötü muamelede bulunduğunu aktardığını kaydeden Tanrıverdi, “Görüşmede oğlum müdürü kendilerine ölümle tehdit ettiğini ve ‘Ya dediklerimizi uygulayacaksınız ya da öldürürüm’ dediğini söyledi. Ayrıca her görüş sonrasında onur kırıcı şekilde çorap, ayakkabılarına kadar çıkarıldığını ve hakaret edildiğini söyledi” dedi. 

Görüşün ardından 9 mahpusa gardiyanlar ve cezaevi müdürünün fiziki işkence uyguladığını öğrendiğini öne süren Tanrıverdi, gardiyanların mahpusların boğazını sıkarak nefessiz bıraktığını ve daha sonra 50-60 kişilik gardiyan grubunun tüm tutuklulara işkence yaptığını kaydetti.

Tutukluların vücudunda işkence izlerinin halen mevcut olduğunu ifade eden Tanrıverdi, şöyle devam etti: “Müdürle görüşmek istedik. Müdür görüşmek istemediğini söyledikten sonra ‘sizler teröristsiniz, ben teröristlerle görüşmek istemiyorum, ülkemizden defolun’ dedi. Biz bu hakarete karşı çıkınca polisleri çağırdılar. Hakaretler yetmediği gibi polislere bizi ‘terörist’ diyerek saldırttı. Eşime ve kayınpederime işkence uygulayan, hakaret eden müdür ve gardiyanlardan şikayetçiyim.” (Diyarbakır/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Elektrik teknikeri akıma kapılarak hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da HDP’lilerden kayyumlara karşı oturma eylemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa