15 Temmuz 2012 17:39

Üniversiteliler forumda bir araya geldi

İzmir Dikili’de devam eden 10. Gençlik Yaz Kampı gerçekleştirilen panellerle ve forumlarla devam ediyor. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yüzlerce üniversite öğrencisi düzenlenen üniversite forumunda bir araya geldi. Üniversitelerde yaşanan sorunlar, Bologna süreci ve YÖK’ün tartışıldığı foru

Üniversiteliler forumda bir araya geldi

Paylaş
İnanç Yıldız

Kol, kulüp ve ÖTK’larda yetkin şekilde yer almak gerektiğinin vurgulandığı forumda, dersler başladığında ne yapılacağına dair hedeflerin belirlenmesi gerektiğine de dikkat çekildi. Rektörlük seçimlerinin yaklaştığına dikkat çekilirken, seçim sürecinde üniversite bileşenleri ile birleşik bir cephe oluşturulması gerektiği söylendi.

ÜNİVERSİTELER METALAŞTIRILIYOR

Forumda ilk konuşmayı Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Gülşah İmrek yaptı. Üniversitelerde yaşanan genel sorunlara değinen İmrek, harçlardaki artışlara dikkat çekti.

Bologna sürecini anlatan İmrek, üniversitelerin metalaştırıldığını dile getirdi. Felsefenin ve sosyolojinin bilim olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını da kaydeden İmrek, teknoparklara da değindi. Teknoparkların üniversitelerle sanayinin kollarının bir araya gelmesi olarak ifade eden Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Özge Akkaya, teknoparklarla üniversitelerde ki eğitimin kalitesizleştirdiğine dikkat çekti.

DEPREMZEDEDEN HARÇ İSTİYORLAR

Forumda Kürt öğrencilerin yaşadıkları sorunlar da gündeme geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Beyar Özalp, YÖK’ün bölge üniversiteleri üzerinde baskı oluşturduğunu ifade etti. Özalp, asimilasyon politikaları, kadrolaşma, operasyon ve baskılarla eylemlerde öğrencilerin kıskaç altına alındığını dile getirdi. Van depremine de değinen Özalp, depremzedelerden bile harç ücreti alındığını söyledi. Tutuklamalar ve baskılardan dolayı Kürt öğrencilerde bir umutsuzluk durumunun hakim olduğunu ifade eden Fırat Üniversitesi öğrencilerden Orhan Kurul, Kürt öğrencilerin artık barış umutlarını yitirdiğini belirtti. HDK ile bu umutların tekrar yeşertildiğine dikkat çeken Kurul, bu nedenle HDK Gençlik Meclislerinin daha fazla sahiplenilmesi gerektiğini söyledi. (Dikili / EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Güneş enerjisi pistte iniyor

SONRAKİ HABER

DİSK, 1 Mayıs öncesi bildiri dağıtımlarına devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa