15 Temmuz 2017 15:57

Ankara Barosu: Darbeye de, hukuksuzluğa da hayır

Ankara Barosu’ndan 15 Temmuz açıklaması: Hukuksuzluklara zemin hazırlayan OHAL derhal kaldırılsın.

Paylaş

Ankara Barosu, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, darbecilerin hukuk kuralları içerisinde yargılanması gerektiğini belirtti.

Darbe girişiminin lanetlendiği açıklamada, “Bu süreçte hukuksuzluklara zemin hazırlayan; at iziyle it izinin, suçluyla suçsuzun birbirine karışmasına neden olan olağanüstü halin, derhal kaldırılmasını; kutsal savunma hakkına getirilen kısıtlamaların geri çekilmesini; darbecilerle mücadele kisvesi altında sürdürülen cadı avına artık bir son verilmesini talep ediyoruz. Siyasi ayağı da dahil olmak üzere kanlı darbe girişiminin tüm aktörlerinin ortaya çıkartılmasını ve hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmasını istiyoruz” denildi.

‘DENETLEME MEKANİZMALARI KURULMALI’

OHAL sürecinde yargının ve yürütmenin neden olduğu mağduriyetleri gidermek için etkin denetleme mekanizmaları kurulması gerektiği belirtilen açıklamada, olası darbe ve darbe girişimleri ile karşılaşmamak için hukukun üstünlüğüne, demokrasiye ve laikliğe daha çok önem verilmesi gerektiği vurgulandı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aladağ’da çocuklar için yaz okulu açıldı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa