15 Temmuz 2017 15:22

F Oturumu: OHAL’de hapishanelerdeki hak ihlalleri arttı

Hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle yapılan F Oturumu’nun 277. haftasında hasta tutuklu Özgül Yaşa’nın serbest bırakılması talep edildi.

Paylaş

Hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle yapılan F Oturumu’nun 277. hafta buluşmasında hasta tutuklu Özgül Yaşa’nın serbest bırakılması talep edildi. 277. hafta oturumunda Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin de arttığına dikkat çekildi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu'nun gerçekleştirdiği F Oturumu 277. haftasında da Galatasaray Lisesi önünde yapıldı. Oturumda, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın”, “Tedavi haktır engellenemez”, “OHAL işkencesine son”, “Nuriye, Semih yalnız değildir” sloganları atıldı. 

‘BÜTÜN DARBELERE KARŞIYIZ’

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’ndan Hatice Onaran,  açlık grevlerinin 129. gününde olan Nuriye ve Semih’in serbest bırakılarak işlerine geri iade edilmesini istedi. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yıldönümü olduğunu hatırlatan Onaran, hak savunucularının nereden gelirse gelsin darbeye karşı olduklarını belirtti. Onaran, “İster askeri, ister sivil olsun bütün darbelere karşıyız ama özellikle OHAL ve KHK ile yaratılan darbelere karşıyız” dedi. 5 Temmuz’da Büyükada’da gözaltına alınan hak savunucularını da unutmayan Onaran, “Yaşam amaçları insanların daha iyi yaşaması için mücadele etmek olan hak savunucuları, herkese açık bir alanda yüzlerce güvenlik görevlisi tarafından gözaltına alındı. Dosyalarına gizlilik konulduğu için ne ile suçlandıklarını bilmiyoruz. Biz hak savunucuları olarak nerede ve ne şekilde olursa olsun hak mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. 

‘HAK İHLALLERİ ARTTI’

277. hafta açıklamasını Havva Leyla Kaya okudu. OHAL’de hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin arttığına dikkat çeken Kaya, disiplin cezaları, kitap yayın hakkı gasbı, sohbet, havalandırma ve görüş hakkı gasbı, doktor ve tedaviye ulaşmadaki zorluklar ve keyfiyet, kelepçeli muayene ve sürgünün bu ihlallerin başında geldiğini söyledi. 

‘HASTA MAHPUS ÖZGÜL YAŞA SERBEST BIRAKILSIN’

Kaya, OHAL sonrası hapishanelerdeki kötü duruma değindikten sonra Tarsus C Tipi Kapalı Kadın Cezaevin’de bulunan hasta tutuklu Özgüm Yaşa’nın gönderdiği mektubu okudu. Kaya, Yaşa’nın gözaltına alındıktan sonra yaralı olmasına rağmen 3 gün boyunca hücrede tutulduğunu ve tutuklandıktan 1 hafta sonra hastaneye götürüldüğünü, muayene sonucu kendisine açıklamayınca 3 ay sonra yeniden gittiği doktordan çenesinde çok fazla kırık olduğunu öğrendiğini aktardı. Kaya, “Yaşa gönderdiği mektupta, yüzünün bir bölümünün, çene, dil, diş, kulak kısmının uyuşuk olduğunu, ses ve gırtlakta da sorun yaşadığını, sürekli baş ağrısı yaşadığını ve doktor raporuna rağmen tedavisi için gerekli ek besinler verilmediğini söylüyor. Çenesindeki hareketsizlik sebebiyle yiyemiyor, konuşamıyor. İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu olarak hasta mahpus Özgül Yaşa’nın acilen tedavisinin yapılmasını, hapishanede tedavisi zor ise serbest bırakılarak sağlığına kavuşması için gerekli adımın atılmasını yetkililerden talep ediyoruz” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konuşması kaldırılan Kılıçdaroğlu, törene katılmayacak

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa