Elektrik denetimleri de özelleşti

Elektrik denetimleri de özelleşti

HÜKÜMET, mahkeme kararlarıyla iptal edilmesine karşın EPDK’nın elektrik dağıtım şirketlerini denetlemesini engelledi. Torba yasa içinde yapılan düzenlemeye Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) tepki geldi.Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), kanun ile kendine tanınan yetkiyi özel şirketlere bırakmak istemişti. İlgili y&ou

HÜKÜMET, mahkeme kararlarıyla iptal edilmesine karşın EPDK’nın elektrik dağıtım şirketlerini denetlemesini engelledi. Torba yasa içinde yapılan düzenlemeye Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) tepki geldi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), kanun ile kendine tanınan yetkiyi özel şirketlere bırakmak istemişti. İlgili yönetmelik, Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmişti. Bu kez 29 Aralık 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ilgili kanunda benzer bir düzenleme de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.
Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı dahi henüz yayımlanmadan, Resmi Gazete’nin 12 Temmuz 2012 tarihli sayısında ilgili kanunun 22. ve 31. maddesinde benzer düzenlemeler yeniden getirildi. Bu düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’nin kararından yalnızca bir gün önce TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi ve yasa haline geldi.  
EMO’dan yapılan açıklamada, “Gerek Danıştay’ın gerekse Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen, denetimin özelleştirilmesinde ısrar edilmesini anlamak mümkün değildir. ” denildi.
(Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net