15 Temmuz 2017 13:47

‘Persona’ 29 Temmuz’da Bodrum’da

Sanatçı İnci Ertuğ’un “Persona” başlıklı kişisel sergisi 29 Temmuz  tarihinden itibaren Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum’da açılacak.

Paylaş

Sanatçı İnci Ertuğ’un “Persona” başlıklı kişisel sergisi 29 Temmuz  tarihinden itibaren KAMU Sanat Projeleri iş birliği ile Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum’da açılacak.

Antik Yunan’dan Roma’ya maske anlamına gelen Persona geçerliliğini koruyan kimi sosyolojik yaklaşımda bireyin toplumsal rollerini sembolize eden bir tanım olarak da kullanılıyor. Bu yanıyla Persona; “Bireyin inisiyatifi dışında, toplumsal yaşamın zorunluluğuyla takılan/takınılan bir maske” anlamına geliyor.

KOLAJ VE YAĞLI BOYA

İnci Ertuğ, sanatında derin kırılmaların gerçekleştiği yakın geçmişe ait dönemi Persona olarak isimlendiriyor. Bu döneme ait çalışmaları Ertuğ’un günümüzde sanata olan yaklaşımını şekillendiren sürecin parçaları olarak belgesel bir kesit niteliği taşıyor. 

Geçmiş 4 yılın farklı tarihlerini taşıyan işlerde, kolaj ile yağlı boyanın iç içe geçtiği çalışmalardan farklı malzemelerin kullanımına doğru Ertuğ’un güncel yaklaşımlarına geçişin izleri sürülebiliyor. Ertuğ kendi Persona’sını inşa etme yolundaki köşe taşlarını izleyiciyle paylaşıyor. Kurumsal küratörlüğünü KAMU Sanat Projelerinin üstlendiği İnci Ertuğ “Persona” sergisi 29 Temmuz Cumartesi Günü, Saat: 19.00’dan itibaren Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum mekanında izlenebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Koromaz: OHAL, AKP’nin yönetimi biçimi oldu

SONRAKİ HABER

Ankara’da İYİ Partinin standına saldırı: Bir kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa