15 Temmuz 2017 11:02

15 Temmuz Milli Eğitim'in yeni müfredatında okutulacak

Milli Eğitim'in yeni müfredatının salı günü açıklanacağını duyuran Bakan İsmet Yılmaz, 15 Temmuz’un yeni müfredatta yer aldığını bildirdi.

Paylaş

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim'in yeni müfredatının salı günü açıklanacağını duyurdu. 51 dersin öğretim programını tamamladıklarını bildiren Yılmaz, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin de yeni müfredatta yer aldığını bildirdi.

Birgün'ün haberine göre, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında 1., 5. ve 9. sınıflarda okutulmasına başlanacak yeni müfredatta şu değişiklikler yer alacak:

ATATÜRKÇÜLÜK DARALTILDI 

Atatürkçülük ve İnkılap tarihi dersinde işlenen Atatürkçülük konusunun kapsamı yeni müfredatta daraltıldı. Konunun işleme süresini 34 saatten 14 saate düşüren MEB, konunun ders içerisindeki oranını yüzde 50’den, yüzde 19,5’e indirdi. 80 olan ders kazanımı sayısı 45 olarak belirlendi ve dersin içeriği genel olarak sığlaştırıldı.

EVRİM KALDIRILDI

9. sınıf Biyoloji dersindeki “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” ünitesinin görülmesi, öğrencilerin bu tartışmayı yürütebilecek öncüllere sahip olmadıkları gerekçesi ile lisans eğitimine ertelendi. Böylelikle Türkiye, Suudi Arabistan’dan sonra evrimi müfredattan çıkartan ikinci ülke oldu.

DİN ARTTI, BİYOLOJİ AZALTILDI

Anadolu ve Fen liselerinde daha önce haftada bir saat olan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini iki saate çıkartan MEB, 9. ve 10. sınıflarda üçer saat olan Biyoloji dersini ikişer saate indirdi.

‘DEĞERLER EĞİTİMİ’ MÜFREDATTA

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşler Başkanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde TÜRGEV ile Ensar Vakfı başta olmak üzere Hizmet Vakfı, Hayrat Vakfı, İHH, Furkan Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti gibi dini vakıfların devlet okullarında verdiği “Değerler Eğitimi”, müzikten matematiğe kadar 15 temel dersin içine konu olarak yerleştirildi.

CİHAT KONUSU EKLENDİ

Yeni müfredatta imam hatip ortaokulları ve ortaokullarda seçmeli olarak okutulan 7. sınıf Temel Dini Bilgiler dersinin üçüncü ünitesine “Allah yolunda mücadele: Cihat” konusu eklendi. “İslam’a Giriş” ünitesindeki “İslam’ın Temel Özelikleri” konusu içerisinde yer alan “Akla Önem Verir”, “Barış Dinidir”, “Sevgi Dinidir” ve “Kolaylık Dinidir ve Aşırılıklardan Uzaktır” gibi konular ise çıkartıldı.

MATEMATİK VE FEN’DE İÇERİK SIĞLAŞTI

Dünyanın birçok ülkesinin gerisinde kalınan Matematik ve Fen Bilgisi derslerinde bir iyileştirme yapılması beklenirken, 1. ve 8. sınıflarda okutulacak Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin genel başlıkları değiştirildi, ayrı uygulanan programlar birleştirildi ve içerik sığlaştırıldı. (HABER MERKEZİ)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

PKK'nin kaçırdığı öğretmen ölü bulundu

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa