15 Temmuz 2017 08:22

İsveç'in 33 medya kurumundan tutuklu gazeteciler için çağrı

İsveç’in 33 medya kuruluşunun genel yayın yönetmenleri Erdoğan'a bir mektup göndererek tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmalarını istedi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

Aralarında İsveç'in en yüksek tirajlı gazeteleri; Aftonbladet, Expressen, Dagens Nyheter ve Svenska Dagbladet'in de yer aldığı 33 medya kuruluşunun genel yayın yönetmenleri, 15 Temmuz darbe girişimin yıldönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup göndererek tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmalarını istedi.

Türkiye'deki basın özgürlüğü ve insan hakları ihlallerinden aşırı kaygı duyduklarını belirten genel yayın yönetmeleri, Erdoğan'a “Bugün bundan tam bir yıl önce Avrupa Birliği'ne aday olan Türkiye'de darbe girişiminde bulunuldu. Darbe girişiminin askeri bir karekteri olmasına rağmen farklı düşünen ve senin dünya görüşüne katılmayanlara yönelik cadı avı başlatıldı. Farkı düşünen binlerce kişi hain, casus ve darbecilikle suçlandı” diyor.

‘GAZETECİ HASPETMEKTE LİDER ÜLKE’

Mektupta saldırıların daha çok gazeteci ve aydınlara yöneldiği, Türkiye'nin dünyada en fazla gazeteci hapseden ülke rekorunu yeniden kırdığı hatırlatıldıktan sonra Türkiye'de darbe girişiminin ardından  gerçekleşen basın ve insan hakları ihlallerine somut örnek ve rakamlar verilerek dikkat çekiliyor.

İki Kanun Hükmündeki Kararname ile 500 civarında Türk ve Kürt medya ve kuruluşunun kapatıldığı ve mallarına el konulduğu belirtilen mektupta, Uluslararası Af Örgütü'nün 100 bin kamu çalışanının keyfi suçlamalarla işten atıldıklarını belirlediği hatırlatılıyor.

177'si gazeteci yaklaşık 47 bin kişinin tutuklandığını belirten medya kuruluşlarının temsilcileri, 1971 askeri darbesinden sonra İsveç'e iltica eden ve yaşamının bir bölümünü İsveç'te geçiren Gazeteci Şahin Alpay'ın durumuna “Şahin Alpay yaşamı boyunda askerlerin politikaya müdahalesine karşı çıktı.15 Temmuz askeri darbe girişimini planlandığı ve katıldığı suçlamasıyla üç kez müebbes hapis cezasına çarptırılması isteniyor” diyerek dikkat çekiyorlar. 

'DÜŞÜNCE SUÇLULARI VE GAZETECİLER SERBEST BIRAKILMALI'

Türkiye'da basın ve ifade özgürlüğünün pratikte ortadan kaldırıldığını belirten genel yayın yönetmenleri, “Senin rejimin medyanın yüzde 95'ini denetimi altında bulunduruyor. Meslekdaşlarımızın durumu bizleri oldukça kaygılandırıyor” dedikten sonra Erdoğan'a başta gazeteciler olmak üzere düşüncelerini açıkladıkları için cezaevlerinde tutulanların serbest bırakması çağrısında bulunuyorlar. 

Kapatılan medya kurum ve kuruluşlarının mallarının iadesini ve ifade özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmasını talep eden genel yayın yönetmenleri, “Bu, herkesin aynı değer ve imkanlara sahip olacakları insancıl topluma ulaşmanın tek yoludur” diyorlar. 

Mektup, bugün 15 Temmuz'un birinci yıldönümü nedeniyle toplam tirajı bir kaç milyonu bulan tüm yazılı medyada ve görsel medyanın web sitelerinde yayımlandı. 

İSVEÇ MEDYASININ DAYANIŞMASI SÜRECEK

Mektubun altında imzası bulunan “Siyah-Beyaz” dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Kurdo Baksi, Evrensel'e “Bu genel yayın yönetmenlerinin 15 Temmuz'un yıldönümü dolayısıyla Erdoğan'ın despotluğuna karşı ilk toplu karşı çıkışıdır. Cezaevlerinde tutulan meslekdaşlarımızla, kapatılan tv, radyo, gazete ve dergilerle dayanışmamızı giderek güçlendireceğiz. İsveç medyasında AKP'nin ve Erdoğan'ın gerçekleştirdiği ifade özgürlüğü ve insan hakları ihlallerine karşı yoğun bir tepki var” açıklamasını yaptı.

Baksi, genel yayın yönetmenleri ve medya kuruluşlarının yaz tatilinden sonra Türkiye'deki özgür medya ve tutuklu gazetecilerle dayanışmak amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Türkiye Alman milletvekillerinin ziyaret iznini iptal etti

SONRAKİ HABER

Silivri'den mesaj: Bizim başımız dik hiç eğilmedik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...