15 Temmuz 2017 04:22

İşçiler Türk Metal'in toplantılarını değerlendirdi

Metal işçileri, Türk Metal'in anket sonuçlarını paylaşmak üzere yaptığı toplantılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

MESS grup toplusözleşme öncesi taslak hazırlığı için anket yapan Türk Metal Sendikası anket sonuçlarını paylaşmak üzere metal işçileri ile bir araya geliyor. İstanbul, Gebze ve Bursa ve İzmir’de Genişletilmiş Temsilciler Meclisi olarak adlandırılan ve sendikanın seçtiği temsilci ve işçilerin katıldığı toplantılarda konuşan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, anketlerde beklentinin çok yüksek olduğunu söyledi. İşçiler sendikaya halen güvensiz. Kavlak’ın toplantılardaki “Bütün işçiler sözleşme sürecinde sözünü söyleyecek. Başkanlar kurulu olarak onların da fikirlerini alacağız. En sonunda sıra bana gelecek, ben de sözümü söyleyeceğim. Benim de böyle bir hakkım var, son sözü ben söyleyeceğim” sözleri ise bu güvensizliği pekiştiriyor. Son sözü işçilerin söylememesi halinde sözleşmenin de istedikleri gibi bitmeyeceğine dikkat çeken işçiler, “Bu dönem sendikacıların değil işçilerin inisiyatif aldığı işçilerin harekete geçtiği bir süreç olmalı. Toplusözleşme imzalandıktan sonra ah, vah etmenin kimseye yararı olmaz” dedi. 

BOŞ LAF DEĞİL İCRAAT BEKLİYORUZ

Yapılan anketlerde işçilerin ücret zammı için yüzde 18 ve üzerini istediği, sosyal haklara yapılacak zammın ise ücret zammının üzerinde olmasını istediği ortaya çıktı. Kavlak’ın konuşmalarında çok iddialı olduğunu anlatan İstanbullu metal işçileri, “Ancak işçiler artık boş laf değil icraat bekliyor. İstanbul Ramada Otelde yapılan toplantıya seçtikleri yüzlerce işçi gelmişti. Ancak buna rağmen Kavlak’ın konuşmalarını kimse isteyerek alkışlamadı. Toplantıya katılan 400 kişinin dışında 30 kişiyi alkış tutmak için getirmişlerdi. Onlar sürekli alkış tutuyor slogan atıyorlardı. Bize de girmeden önce sloganların yazıldığı kağıtlar dağıtılarak ‘Bu sloganları atın’ dediler. Ama arkalardan temsilciler dışında alkış tutan yoktu. Çoğu arkadaşımız da ‘Orada şakşakçı arıyorlar’ diyerek gelmedi zaten. Temsilcilerin seçtiği kişilerin gitmesine rağmen salonda ne söyleyecek bakalım beklentisi ile gittik çoğumuz. Yüzde 100 sendikasına güvenerek gitmedi kimse. Sendikaya güvensizlik halen çok büyük. Çünkü hepimiz artık boş laf değil icraat bekliyoruz. Temsilcileri topluyor ama soru cevap yok. Kendi dışında kimseyi konuşturmuyor. Bir başka şey de böyle konuşuyor ama yeni temsilci seçimleri olacak mı diye sorduğumuzda sendikacılar gündemimizde böyle bir şey yok diyorlar. Madem öyle temsilci seçimleri yapılarak yeni temsilcilerle toplusözleşme sürecine girilsin” diye konuştu.

TOPU YİNE İŞÇİYE ATIYOR

Kavlak’ın toplantıdaki “Bu toplusözleşme bizim namusumuzdur. Namusumuz gibi sahip çıkacağız. İyi bir sözleşme istiyorsanız dik duracaksınız, birlik olacaksınız, diri olacaksınız, iri  olacaksınız” sözlerini hatırlatan işçiler şöyle devam etti: “Topu yine işçilere atıyor. İşçi her zaman dik durduğu halde hiçbir zaman işçinin iradesine bırakılmadı. Bizim kabul etmediğimiz sözleşmeler işçinin iradesine rağmen kapalı kapılar arkasında imzalandı. İşçiye bugüne kadar direnelim, greve çıkalım demiş de işçi mi çıkmamış! 2015 yılında birlik olan Renault işçilerini sendikacıların nasıl darbettiğini gördük. İşçilerin birliğini bozmak için hükümetle patronlarla nasıl iş birliği yaptığını gördük.”

BEKLENTİ ÇOK YÜKSEK

Beklentinin çok yüksek olduğunu söyleyen işçiler, “Sözleşme sonrası cebimize net 500 liradan aşağı zam girerse ortalık yine karışır, isyan çıkar, 2015’te yaşananlar yine yaşanır” söyleminin çok dillendiğini belirtti. Ankette de bu beklentiye uygun yanıtlar verildiğini aktaran işçiler, anketten çıkan sonuçlara göre bu sözleşmeden diğer beklentilerin sözleşmenin 2 yıllık olması, ücret zammın 6 ayda bir yapılması. Türk Metal Başkanı Kavlak da bu iki talebi salonda onaylattırarak karar altına aldı. Bir de herkes sosyal haklara yapılacak zammın ücret zammının üzerinde bir zam olmasını istiyor. Bunun talep edilmesinin nedeni sosyal hakların çok düşük olması. Bir diğeri de işçilerin güvencesi olan kıdem tazminatının sözleşmede 30 gün üzerinden hesaplanmasının güvence altına alınması. 

İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA AH, VAH ETMENİN ANLAMI YOK

Yapılan anketlerin ve toplantıların 2015’teki metal direnişinin kazanımları olduğunu belirten işçiler şöyle konuştu: “Daha önce hiç yapılmayan anket çalışmasıyla işçilerin fikirleri soruluyor. Genişletilmiş Temsilciler Meclisi ile şeklen de olsa taslak hazırlanma süreci yaşanıyor. Daha iyi bir sözleşmenin imzalanması için birliğimizi korumamız lazım. Önümüzdeki hafta muhtemelen taslak hazırlanacak. Hazırlanan taslağın işçilere onaylatılması için zorlamamız lazım. Taslak işçiler tarafından da onaylandıktan sonra da bir an önce eylemlilik sürecine girilmesi gerekiyor. İşçi arkadaşlarımız önceki toplusözleşme süreçlerinde her şeyi sendikaya ve sendikacılara bırakmışlardı. Bu dönemde sendikacıların değil işçilerin inisiyatif aldığı işçilerin harekete geçtiği bir süreç olmalı. Toplusözleşme imzalandıktan sonra ah, vah etmenin kimseye yararı olmaz. Şimdiden fabrikalarda birliklerimizi oluşturup toplusözleşme sürecinde karşımıza çıkacak her türlü olumsuzluğa karşı önlemlerimizi almalıyız. Ola ki anlaşamadık ve greve çıktık. Grevimizin yasaklanması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da itiraf ettiği üzere yasaklanması kaçınılmaz olduğu ortada. Sendikamız bir an önce olası bir grev yasağına karşı eylem planını açıklamalı işçileri sürece hazırlamalıdır.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakanlığa çağrı: Buğday fiyatları revize edilmelidir

SONRAKİ HABER

KESK Adana’da 24’üncü yılını kutladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa