15 Temmuz 2017 04:05

Çöpler Çallı’yı yaşanmaz hale getirdi

Balıkesir Burhaniye'ye bağlı Çallı köyünde rant çevrelerinin talan ve yağması köyü çöplük alanına dönüştürüyor.

Paylaş

C. Saffet YILMAZ
Balıkesir

Doğal güzellikleriyle ünlü Burhaniye’ye bağlı Çallı köyü, gelinen son süreçte bir yandan rant çevrelerinin talan ve yağmasına sahne olurken, diğer yandan da Edremit Körfezi’ndeki tüm yerleşkelerin çöplüğü haline dönüştürülmeye çalışılıyor. Özellikle turizm mevsiminin başlaması ile nüfusu onlarca kat artan Edremit Körfezi’ndeki tüm yerleşim merkezlerinin çöp sorunu çözüm bekleyen en öncelikli sorunların başında gelirken, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Körfezi Belediyeler Birliğinin aklına bu soruna çözüm olarak Çallı köyü geliyor. Şimdilerde de Çallı köyünde çöp tesisi kurulmak istenirken, köylüler ve yaşam savunucuları buna karşı çıkıyor.

Çallı’da yetiştirdiği ürün ve hayvan besiciliğinden emeğinin karşılığını alamayan köy halkı sahip oldukları arazilerini satarak köyü terk etti. Bunda bölgeyi rant için kullanmak isteyen varlıklı kişilerin payı vardı. Bütün bu yaşananların ardından köyde şimdi sadece 10 hane yaşıyor. Köyde kalanlar da köylerini tamamen kaybetmemek için olanaksızlıklar içerisinde direnmeye çalışıyorlar. Her an yerlerinden,yurtlarından olma korku ve huzursuzluğu içerisinde bir yaşamı sürdürmeye çalışan Çallı köylüleri geleceklerinden duydukları kaygıya karşın kendilerine uzanacak bir elin desteğini bekliyorlar. Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) öncülüğünde bir araya gelen yaşam savunucuları da kamuoyu oluşturmak ve konuya duyarlılık sağlamak amacıyla Çallı köyüne bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette konuşan BURÇEP sözcülerinden Av. Filiz Sonsuz, bölgenin Çallı köylülerinin yaşam alanı olarak kalmasını savunduklarını ve bunun için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. “Şimdilerde bölge için “entegre atık tesisi” için adı geçiyor.” diyen Sonsuz, “Eyy seçilmişler, koca Körfez’in çöpünü, bu güzelim doğaya getirmek nasıl bir çözüm olabilir? Bırakın Çallı olduğu gibi kalsın. Hayvancılığı geliştirin, pansiyonculuğu geliştirin, doğa turizmini geliştirin, yeni kazanç imkanları yaratın bu insanlara.” ifadelerini kullandı.

Ziyaret sırasında konuştuğumuz Köy Muhtarı Hüseyin Özen ve 80 yaşındaki Zeynep nine de önceden köylerinde düğün ve dernekler kurulduğunu, düğünlerde üç gün davul çalındığını ve çocukların okula gidip sokaklarda cıvıl cıvıl oyunlar oynadıklarını anlatarak o eski günleri geri istediklerini dile getirdiler. Bir diğer köylü ise köylerini bırakıp kentlerde yaşamak istemediklerini ve evlerini terk etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

YIKIK DUVARLARDA FOTOĞRAF SERGİSİ

Köyde ilerlerken ilginç bir fotoğraf sergisiyle karşılaşıyoruz. Kaya parçalarında, yıkık bir kerpiç duvarda ve bir çınar ağacının gövdesine iliştirilmiş onlarca siyah beyaz fotoğraf, Çallı’nın geçmişini anlatıyor. Sergiyi hazırlayan 9 Eylül Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü Mezunu Ertaç Er. Er ile serginin amacını konuşurken, kendisi doğal güzelliklere sahip yörelere yönelik saldırılara dair kaygılarını paylaşıyor ve devam ediyor: “Göçe, terk edilmeye karşı direnen bu köye, bu çevreye kurulmak istenen katı atık destek projesine karşı bir farkındalık yaratmayı amaçladım. Çallı’yı görün, duyun, hissedin istiyorum.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adıyaman'da buğday tarlasında yangın çıktı

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: "Deniz Yıldızı" projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...