İç tüzük görüşmeleri: Babanın çiftliği değil burası

İç tüzük görüşmeleri: Babanın çiftliği değil burası

Anayasa Komisyonu’ndaki iç tüzük görüşmelerinde CHP’li Engin Altay kendisine söz vermeyen Komisyon başkanıyla tartıştı. 

TBMM Anayasa Komisyonu’ndaki iç tüzük görüşmeleri tartışmalı başladı. CHP Grup Başkan Vekili  Engin Altay kendisine söz vermeyen Komisyon başkanı Mustafa Şentop’a ‘burası babanın çiftliği değil’ diye seslendi.

AKP ve MHP'nin ortak imzasıyla hazırlanan iç tüzük değişikliği teklifi görüşmeleri TBMM Anayasa Komisyonunda Mustafa Şentop başkanlığında başladı. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, 15 Temmuz Darbe Girişimi yıl dönümü nedeniyle iç tüzük değişikliğinin önümüzdeki haftaya ertelenmesi talebinde bulundu. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise Levent Gök'ün bu görüşüne saygı duyduklarını kaydederek 15 Temmuz yıl dönümünün ve bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin iç tüzük görüşmelerine engel olmayacağını bu nedenle komisyonun çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım da 15 Temmuz'da Meclis Özel Oturumunun ve etkinliklerin tamamlanmasının ardından Anayasa Komisyonunun kesintisiz çalışabileceği bir takvim oluşturulmasını önerdi. Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ise iç tüzük teklifi görüşmelerine devam edeceklerini söyledi. 

KOMİSYON BAŞKANI VE CHP'LİLER ARASINDA TARTIŞMA ÇIKTI

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın kendisinin söylemediği sözleri söylemiş gibi aktardığını savunarak söz istedi. Komisyon Başkanı Mustafa Şentop teklifin geneli üzerindeki görüşmelere geçmek için oylama yapılacağını söyleyince Engin Altay, ayağa kalkarak elindeki kitapçığı masaya vurup söz istemeye devam etti. CHP'li diğer grup başkanvekilleri Levent Gök ve Özgür Özel ile milletvekilleri de tartışmaya dahil oldu. Teklifin geneli üzerindeki oylamaya geçilmesi ve kabul edilmesi üzerine tartışma artarak devam etti. Engin Altay ile Komisyon Başkanı Mustafa Şentop arasında şu dialog yaşandı:

Mustafa Şentop: Otur bakayım yerine

Engin Altay: Ne demek otur yerine, sayın başkan beni çıldırtma. Haddinizi biliniz. Milletvekili özlük haklarına saygılı olun, partilere saygılı olun, burası babanızın çiftliği değil. 

Mustafa Şentop: Görüşmeleri sabote ediyorsunuz.

Engin Altay: Sabote eden sensin, grup başkanvekiline söz vermiyorsun, burayı çiftlik gibi yönetiyorsun, babanın çiftliği değil burası. (DHA)

www.evrensel.net

1 yorum yapılmış

  1. Enes Tataroglu 4 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

    Biraz daha fazla cesaret ey CHP geçmişteki hataların tekrarlanmaması için bir ilk olarak bu kez emekçilerden taraf olun. Unutmayin cumhuriyetin lenine vefa borcu vardır. Adalet bağımsızlık Yürüyüşü Denizler natoyu denize dökerken başlamıştı ancak bunun karşılığında darağaclarinda ölümsüzleştirildiler. Biraz daha fazla cesaret CHP. Hitler faşizmine karşı 6 milyon Komünist kendini feda ederken sosyal demokratların kitleyi sahadan çeken politikaları yüzünden bir umut baltalanmıştır. Sovyetlerde sosyal demokratlar devrim saflarına karşı bayrak açmıştır. Ancak tarihinde bize gösterdiği gibi ezilen halklar ve işçi sınıfı en zor koşullarda bile kurtuluşuna ulaşabilirler. Biraz daha fazla cesaret.

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.