14 Temmuz 2017 16:53

'İnsan hakları savunucuları boyun eğmeyecek'

İzmir’deki hak savunucuları, 5 Temmuz’dan bu yana gözaltında tutulan insan hakları savunucularının serbest bırakılmasını istedi.

Paylaş

5 Temmuz’dan bu yana gözaltında tutulan insan hakları savunucularının serbest bırakılmasını isteyen İzmir’deki hak savunucuları, “İnsan hakları savunucuları boyun eğmeyecektir” dedi. 

İstanbul Büyükada’da 5 Temmuz günü toplantı halinde oldukları otele yapılan baskınla insan hakları savunucu 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltı süreleri uzatılan insan hakları savunucularına ilişkin İnsan Hakları Derneği, (İHD) Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İzmir temsilcilikleri ortak açıklama yaptı.

İHD’de yapılan açıklamayı TİHV’den Coşkun Üsterci okudu. Üsterci, insan hakları savunucularının gözaltına alınma tarzının OHAL uygulamalarını da aşan bir tarz olduğunun altını çizdi.

OHAL adı altında her türlü itiraz merciinin işlevsiz hale getirildiğini belirten Üsterci, adaletsizlik ve hukuksuzluğa yol açan uygulamaların AKP tarafından meşrulaştırılmak istendiğini şu sözlerle aktardı:

“Gözaltında tutulan insan hakları savunucuları ‘casusluk’, ‘komplo kurmak’ gibi temelsiz ve saçma ithamlarla suçlanıyor. Aslında bu kabul edilemez girişim uzun süreli OHAL uygulaması sonucu ülkede yaşanan ağır ve ciddi hak ihlallerinin tespit edilip dile getirilmesini önlemek amacıyla insan hakları mücadelesine ve hak savunucularına yönelik gözdağından başka bir şey değildir. Ancak herkes bilmelidir ki, uzun yıllar insan haklarına saygıyı korumak için büyük fedakarlıklar ve bedeller ödeyen insan hakları savunucuları böylesi baskılara hiçbir şekilde boyun eğmeyecektir.” (İzmir/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İZDENİZ grevi 3. gününde

SONRAKİ HABER

AYM, gazetecilere fazla mesai faizi ödemesini "külfet" diyerek iptal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa