14 Temmuz 2017 15:43

BAE, el-Cezire’nin kapatılma koşulunu geri çekti 

Birleşik Arap Emirlikleri Katar’a ambargonun kaldırılması şartı olarak ileri sürülen el-Cezire’nin kapatılması koşulunu geri çekti.

Paylaş

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Bakanı, Katar’a ambargonun kaldırılması için öne sürülen televizyon kanalı “el-Cezire’nin kapatılması” koşulunun geri çekildiğini açıkladı.

The Times gazetesine konuşan BAE Devlet Bakanı Noura al-Kaabi “Emirlikler el-Cezire’nin kapatılması yerine köklü değişikler ve yeniden yapılandırma fikrini destekliyor” dedi.

BAE’li bakan demecinde diplomatik bir çözümden yana olduklarını, krizi tırmandırmak arayışında olmadıklarını belirterek, “Çalışanlar işlerine ve Katar da TV kanalını finanse etmeye devam eder; ancak, İngilizce versiyonu koruyucu bir kalkan görevini üstlenirken, Arapçası radikal olan bir kanalı değil” diye konuştu.

Buna karşılık el-Cezireden yapılan açıklamada herhangi bir dış müdahaleyi reddettikleri belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: “El-Cezire gazetecilerin ve medya kuruluşlarının korku ve tehdit olmaksızın evrensel gazetecilik yapma haklarını desteklemeye devam ediyor. Özgür basının temel taşlarından biri, hükümetler veya herhangi bir diğer tarafın müdahalesi veya sansürü olmadan çalışma garantisidir. Geçtiğimiz 20 yılda el Cezire, editoryal bağımsızlığını korumuş ve gazeteciliğin evrensel değerlerine olan bağlılığımızın bir kanıtı olarak gelen baskılara boyun eğmeyi reddetmiştir.” (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda güvenlik alarmı

SONRAKİ HABER

Bangladeş ve Hindistan'daki Bulbul Kasırgası'nda 26 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa