14 Temmuz 2017 15:18

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu'nda görevden alma

Eskişehir Barosu, gözaltına alınan insan hakları savunucuları ile ilgili açıklama yapmak isteyen İnsan Hakları Komisyonu üyesi 8 kişiyi görevden aldı.

Paylaş

Eylem LODOS
Eskişehir

Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu, Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu üyesi 8 kişi, Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları ile ilgili basın açıklaması yapacağı gerekçesiyle görevden aldı. Oy birliği ile alınan kararda gösterilen gerekçesi ise; İnsan Hakları Komisyonunun 14.07.2017 tarihinde yapmayı öngördüğü basın açıklamasının 1136 sayılı Avukatlık Yasasının 76, 95, ve 97. Maddeleri ile Avukatlık Meslek Kurallarının 5. Maddesine aykırı olması. 

İnsan hakları savunucularının gözaltına alınması ve bu süreçte yaşanılan hak ihlalleri ile ilgili basın açıklaması yapmak isteyen Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu üyesi avukatların, komisyondan çıkarılmasına gerekçe olarak gösterilen Avukatlık Meslek Kurulları’nın 5. Maddesi ise “Avukat, yazarken de, konuşurken de düşüncelerini olgun ve objektif bir biçimde açıklamalıdır. Mesleki çalışmasında avukat, hukukla ve yasalarla ilgisiz açıklamalardan kaçınmalıdır” hükmünü içeriyor. Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonundan atılan avukatlar arasında Ali İsmail Korkmaz davasını takip eden avukatlar da bulunuyor. Daha önce yaşanan insan hakları ihlalleri ile ilgili birçok kez açıklama yapan Eskişehir Barosu’nun aldığı bu karar kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu Üyesi avukatlar Fatma Girgin, Neriman Ersin, Nilsu Kesim, Ceren Koçak, Pınar Çelik Arpacı, Serbay Akın, Zafer Kurter, Deniz Eren Dönmez, komisyon üyeliğinden bir daha İnsan Hakları Komisyonunda görev almamak şartıyla atıldı. Eskişehir Barosu Yönetim Kurulunun insan hakları mücadelesi yürüten komisyon üyeleri hakkında aldığı kararın kabul edilemez olduğunun altını çizen Eskişehir Barosu İnsan Hakları Komisyonu’nun diğer üyeleri Avukatlar Heval Yıldız Karasu, Barış İpek, Duygu Akyol, Ozan Güzel, Merve Bahar Çakır, Seçil Çam ise istifa etti.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan avukatlar, Eskişehir Barosu’nun bu tutumuna tepki gösterdi. Avukatlar adına açıklama yapan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Fatma Girgin, komisyon olarak ilk olarak Enis Berberoğlu, Adalet Yürüyüşü ardından Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile ilgili açıklama yapmak istediklerini ancak baro yönetimi tarafından engellendiklerini belirtti. Girgin, son olarak da Büyükada’da gözaltına alınan 12 hak savunucusunun hukuka aykırı bir biçimde gözaltına alınmasına ve savunma imkanlarından yoksun bırakılmalarına karşı basın açıklaması yapılmasına karar vermeleri üzerine baro yönetimi tarafından komisyon üyeliğinden çıkarıldıklarını anlattı.

Kendisiyle birlikte toplam sekiz avukatın komisyondan atıldığını kaydeden Girgin, bu duruma tepki gösteren altı avukatın da komisyondan istifa ettiğini açıkladı. “Konuyla ilgili baro yönetim kurulu toplantısında yazılı eleştiri sunduk. Eleştirimize herhangi bir hukuki gerekçe gösterilmeden komisyondan bir daha üye olamamak koşuluyla atıldık. Katılımcı, demokratik ve çağdaş bir baro anlayışı içerisinde kabul edilemeyecek bu görevden alma işlemi, Eskişehir Barosu’nun geleneklerine aykırıdır” diyen Girgin, Eskişehir’de işini kaybetmiş emekçilerin, şiddete uğramış kadınların, siyaset yapma hakkının, yasaklanmış demokratik etkinliklerin, öğrencilerin, gazetecilerin, aydınların, mazlumların, toplumsal kesimlerin mücadelesini amaçlamış bir avukatlık geleneğinin sürdürücüleri olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana’daki HDK eylemlerine 3 yıl sonra dava açıldı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...