15 Temmuz 2012 15:54

Bareti ölümden sonra verdiler

Avcılar’da D-100 karayolu üzerindeki metrobüs bağlantı yolu köprüsü, beton blokların söküm işlemleri sırasında çöktü. Çökme sırasında köprünün üzerinde olan Yakup Kavak isimli işçi hayatını kaybetti, 2 işçi de yaralandı. Aynı bölgede geçtiğimiz hafta meydana gelen

Bareti ölümden sonra verdiler

Paylaş

Avcılar’da son duraklara metrobüslerin girmesi için kullanılan metrobüs üst geçidi bu sabah 06.00 civarında çalışmalar sırasında çöktü. Beylikdüzü metrobüs hattına açılacak yol için yapılan çalışmalar sırasında yaşanan çökme nedeniyle 47 yaşındaki işçi Yakup Kavak hayatını kaybetti. Kavak’ın Cuma günü taşeron firmada işbaşı yaptığı ve 4 çacuk babası olduğu öğrenildi. Olayda yaralanan Hasan Güney (41) ile Adem Yıldırım (42) Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki tedavi altına alındı. Olayın ardından çökmenin olduğu yere çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Kaza sebebiyle uzun araç kuyrukları oluşan E-5 karayolunda, metrobüs seferleri uzun süre durdu.

Vinçle üst geçidi taşıma sırasında yaşanan göçükte ayrıca büyük bir facianın eşiğinden de dönüldü. Bir metrobüs göçüğün altında kalmaktan son anda kurtuldu. Metrobüste bulunan yolcular, “Biz geçmeden kısa bir süre önce yaşandı. Dar alandan metrobüsleri geçiriyorlar. Kaza sırasında yerde yatan yaralılar vardı. Hastaneye götürüldü” dedi. Çökmenin pazar günü olmasının da faciayı önlediği belirtildi.

HİÇBİR ÖNLEM ALINMAMIŞ

Kazanın ardından olay yerinde incelemelerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, yetkililerin önlem almaması nedeniyle çökme meydana geldiğini söyledi. Sökme işlemlerinin hiçbir önlem alınmadan yapıldığını söyleyen Aslanoğlu, kazanın ardından işçilere baret verildiğini de aktardı. Tüm çabalarına rağmen yetkililere ulaşamadığını ve bilgi alamadığını söyleyen Aslanoğlu, yetkililerin kaza yerine de gelmediklerini ifade etti.

İŞÇİLERE YASAK

Ajansların servis ettiği çökme anı görüntüleri Aslanoğlu’nun anlattıklarını doğruluyor. Görüntülerde kazanın olduğu anda  işçilerin baretinin olmadığı görülüyor. Bu arada işçilere basına konuşma yasağı getirildiği de öğrenildi. Gün boyu olay hakkında bilgi almak için işçilerle konuşmaya çalışan basın mensuplarına, konuşma yasağı getirildiği işçiler tarafından söylendi.
(İstanbul/EVRENSEL)


MMO: İNSAN DEĞİL RANT ÖN PLANDA

Ülkenin dört bir yanında insanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği yeterince olmadığı için öldüğünü belirten  Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zeki Aslan, “Bu olayları ilk defa yaşamıyoruz. Yani insanlarımız hep ölüyor” dedi. Yapılan işlerin insan için değil rant için yapıldığına dikkat çeken Aslan, “Öne insanı koymuyorlar. Bugün siyasi iktidar hayatın her alanını ranta çevirmiş durumda. Bunun bedelini de acı biçimlerde ödüyoruz. Bu alanları denetim dışında tutmak için meslek odaları baskı altında tutulmaya çalışılıyor” dedi. Kent yapılaşması, kent ulaşımı planlanırken insanı öne koyan bir politika izlenmesi gerektiğini ve meslek odalarının bu planlamaya dahil olması gerektiğini söyleyen Aslan,“ Ancak mevcut siyasi iktidar insanı temel alan planlı bir kentleşme yerine rantı ön plana koymuştur.Biz TMMOB olarak bu acı bedellerin ödenmemesi için kent planlamasının meslek odalarıyla yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bu acı bedellerin ödendiği olaylarda sorumlular hukuk önünde hesap vermeli” dedi. TMMOB ve MMO ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileklerini ileten Aslan, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi. 


İMO: İLKEL VE DENETİMSİZ ÇALIŞMA İŞÇİLERİ ÖLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Avcılar Metrobüs durağındaki köprünün çökmesini, çalışmaların ilkel yöntemlerle yürütülmesine bağlayan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, bu çalışmalarda işçi sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemlerin alınmadığını belirtti. Sadece işçi sağlığı açısından değil yapılan çalışmalarda çevre güvenliği için de yeterli tedbirlerin alınmadığına dikkat çeken Gökçe “Birkaç gün önce metrobüs durağında göçük meydana geldi, insanlar iki metrelik çukura düştü. Bir işi yaparken çalışanların, çevrenin ve o çevrede yaşayanların da güvenliğini almak gerekiyor. Ancak bunlar bizde yapılmıyor. Bu yaşadığımız acı olayda bu önlemlerin alınmamasının sonucudur” dedi. Çöken köprünün yoldan geçen araçlar ve başka insanların da üstüne düşebileceğini anlatan Gökçe “Son derece ilkel ve duyarsız bir çalışma sistemimiz var. İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası meclisten yeni geçti. Ancak burada yasa da yeterli değil. Bir iş yapılırken denetim mekanizması yeterince çalışmıyorsa, iş yapanların keyfiyetine kalıyorsa bu gibi acı olaylar daha çok karşımıza çıkar” diye konuştu.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Demirtaş: Devlet meşruiyetini yitirmiştir

SONRAKİ HABER

Yangın merdiveni kilitli olan pansiyonda öğrenciler camdan atladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa