Bursa'da yavru ayı koruma altına alındı

İnegöl Mezit Mahallesi ormanlık alanında gençler tarafından aç ve yorgun halde bulunan yavru ayı koruma altına alındı.

14 Temmuz 2017 15:04
Paylaş

Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Mezit Mahallesi ormanlık alanında 3 aylık olduğu tahmin edilen yavru ayı bulundu. Açlıktan bitkin düşen ayı yavrusu gençler tarafından köy meydanına getirilip buradan İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi görevlilerine teslim edildi.

İnegöl'ün Mezitler Mahallesi'nde oturan 17 yaşındaki Hüseyin Kaba, üç arkadaşı ile ormanlık alanda yürürken, köpeğin saldırısından korunmak için ağaçların arasına sığınan ve açlıktan bitkin düşen yavru ayıyı fark ettiler. Kaba ve arkadaşları aldıkları yavru ayıyı köye getirdiler. Ayakta durmakta güçlük çeken yavru ayı İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi'nde görevli personele teslim edildi.

Yapılan muayenede yavru ayının vücudunda her hangi bir kırık tespit edilemediğini söyleyen Veteriner Hekim Musa Subaşı, "Yavru ayı merkezimize ekiplerimiz tarafından getirildi. Bitkin ve yorgun bir haldeydi. Röntgen çekimi ve ilk tedavisini uyguladık. Vücudunda kırıklar tespit edilemedi. Fakat annesinin terk etmesi sonucunda kendi başına besin alamadığı için aç kaldığını düşünüyoruz. Gerekli müdahaleleri 2. Organ Bölge Müdürlüğü izni ile merkezimizde yapıyoruz. Yavru ayı sağlığına tam olarak kavuşunca ormanda doğal ortamına bırakacağız" dedi.

Olayı anlatan Mezit mahallesi sakinlerinden Hüseyin Kaba, "Arkadaşlarımla yaya olarak ormanlık alandaki büyükbaş hayvanlarımızı bulmaya gittik. O sırada sesler duymaya başladık. Sesin geldiği yere yöneldiğimizde yatmakta ve acı çekmekte olan ayı yavrusunu gördük. Mahalle sakinlerinden yardım istedik ve yavru ayıyı mahalle merkezine getirip, İnegöl Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Bakım ve Tedavi Merkezi ekiplerine haber verdik. Sağolsunlar gelip yavru ayıyı aldılar. Teşekkür ediyoruz" dedi. (Bursa/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Google görsel arama sonuçlarında artık video da gösteriliyor

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...