14 Temmuz 2017 17:02

'Darbe girişimi muhalifleri susturmanın aracına dönüştü'

Darbe girişiminin ardından geçen 1 yılı değerlendiren İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, OHAL ile birlikte sivil bir darbenin ilan edildiğini söyledi.

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminin ardından geçen bir yıllık süreyi değerlendiren İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, yaşananlara bakıldığında, 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL ile birlikte sivil bir darbenin ilan edilmiş olduğunu dile getirdi.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan metni okuyan TMMOB İKK Sözcüsü Melih Yalçın, “Darbenin gerçekleşmesine dair, FETÖ’nün darbe girişimi, kontrollü darbe, ya da AKP’nin kendi tezgahladığına dair değerlendirmelerin bulunduğu girişimin ardından 20 Temmuz’da tüm ülkede OHAL ilan edildi. Önceleri ‘Devlet kendine OHAL ilan etti’, ‘birkaç ay içerisinde kaldırılacak’ gibi laflar edilse de bu gün itibariyle OHAL birinci yılında ve kimsenin kaldırmaya niyeti yok” dedi. 

OHAL’DE İŞÇİLERE EMEKÇİLERE SALDIRI DALGASI

OHAL ilanının ardından meclis devre dışı bırakılarak KHK’larla ülkenin yönetilmeye başlandığını, binlerce kamu emekçisinin ihraç edildiğini ya da açığa alındığını, yüzlerce akademisyenin üniversitelerden uzaklaştırıldığını belirten Yalçın, “2017’de 5 grev engellenmiş, işçi ve emekçilerin ekonomik sendikal mücadelesine karşı başta kıdem tazminatı saldırısı olmak üzere büyük bir saldırı dalgası başlatılmıştır. İşçi ve emekçilere karşı başlatılan bu saldırılar tüm halkın hak ve özgürlüklerine, ekmek ve aşına da yönelmiştir” dedi.

Bir yıl içerisinde yaşananlar bakıldığında AKP’nin darbe girişimini demokrasiyi tamamen rafa kaldırmak, meclisi devre dışı bırakmak, muhalifleri susturmak, dikta rejimini oturtmak için fırsata dönüştürdüğünü ifade eden Yalçın, "Öte yandan artık bugün darbenin AKP tarafından tezgahlanmasa bile, önceden bilindiği, ancak önlenmediği ve o gece iki yüzden fazla vatandaşımızın ölümüne neden olduğu bu gün herkes tarafından biliniyor. Kimse artık 'enişte' yalanına inanmıyor" dedi.

Yalçın, "Yapılan bu sivil darbe ve diktatörlük gittiğinde darbe girişimi senaryoları dahil yaşanan tüm gerçekler gün yüzüne çıkacak ve ölen vatandaşlarımızın dahil yaşanan tüm mağduriyetlerin hesabı sorumlularından sorulacaktır" dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KESK'in yeni yönetiminde görev dağılımı yapıldı

SONRAKİ HABER

Yıldırım: OHAL'in 3 ay daha uzatılmasını teklif edeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...