14 Temmuz 2017 12:11

TBMM'deki 15 Temmuz törenine HDP katılmayacak, CHP katılacak

HDP, TBMM'de bu gece düzenlenecek olan 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin törene katılmayacağını duyurdu. CHP ise törene katılacak.

Paylaş

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Meclis'te düzenlenecek 15 Temmuz anma etkinliğine katılmayacaklarını açıkladı. Baydemir, “Önce söz konusu etkinliğe davet edilmedik. Ama şu an yapılan davet de yanlış yere yapıldı. Çünkü Yüksekdağ ve Demirtaş şu an cezaevinde. Davet onlara yapılmalıydı. Onlar darbe sonucu cezaevinde. Eş başkanlarımız olmadığı için reddediyoruz ve katılmıyoruz” dedi.

BAYDEMİR: EŞ BAŞKANLARIMIZ OLMADIĞI İÇİN REDDEDİYORUZ

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir,  parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Meclis'te gerçekleştirilecek olan 15 Temmuz anma etkinliğine katılmayacaklarını açıkladı. Baydemir, 15 Temmuz günü grup başkan vekillerinin Meclis Genel Kurulun'da konuşma yapacağını söyleyerek, akşamki anma etkinliğine katılmama gerekçeleriyle ilgili “Önce söz konusu etkinliğe davet edilmedik. Ama şu an yapılan davet de yanlış yere yapıldı. Çünkü Yüksekdağ ve Demirtaş cezaevinde. Davet onlara yapılmalıydı. Onlar darbe sonucu cezaevinde. Eş başkanlarımız olmadığı için reddediyoruz ve katılmıyoruz” ifadelerini kullandı.

7 HAZİRAN’IN TANINMAMASI DARBEDİR

Baydemir, 7 Haziran seçimlerinin AKP iktidarı tarafından tanınmadığını belirterek, “Özü itibariyle halkın iradesinin 7 Haziran sonrası hükümet tarafından tanınmaması bir darbedir. Milletin iradesine karşı gerçekleşen bir darbedir” dedi. Görülmekte olan Suruç katliamı davasına da değinen Baydemir, “Bugün Suruç Katliamı davasının 2’nci duruşması Hilvan’da devam ediyor. Suruç Katliamı darbe mekaniklerinin harekete geçebilmesi için bir saldırıydı. Suruç’tan 15 Temmuz’a kadar geçen süre boyunca, darbe mekaniği hükümetin sorumluluğunda hayata geçirilmiştir. Aynı zamanda 7 Haziran’dan bugüne hükümetin müzakere masasını devirmesinden kaynaklı hayatını yitiren tüm yurttaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Onlar savaş politikalarının kurbanıdır.” diye vurguladı.

ERDOĞAN’IN GREV SÖZLERİ 'MALUMUN İLANI'

15 Temmuz darbe girişimine parti olarak karşı durduklarını hatırlatan Baydemir, “15 Temmuz’da kalkışma olduğu bir gerçektir,  Hayatını yitiren tüm yurttaşlara rahmet diliyoruz. Darbeyle mücadele boyumuzun borcudur. Darbe kimden gelirse gelsin darbeye hayır demeye devam edeceğiz. Önlenebilir bir mekanizma, önlenmemek suretiyle Allah’ın lütfu tanımına dönüşmüştür. Cunta kalkışması fırsat haline dönüştürülerek muhalefeti susturmanın aracı olarak kullanılmıştır. Bu itibarla OHAL ilan edilen 20 Temmuz da bir darbedir. 4 Kasım’da Eş Genel Başkanlarımızın ve milletvekillerimizin tutuklanması da legal demokratik siyasete darbedir. Eğer cunta kalkışması hayat bulmuş olsaydı da bunların hepsi adım adım gerçekleşirdi” diye konuştu.  

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın grev yasaklarıyla ilgili “grev tehdidine OHAL sayesinde izin vermiyoruz” demesini “malumun ilanı” olarak açıklayan Baydemir, “OHAL’i sermayeye fırsat olarak sunmak gaflet ve delalettir. Aynı zamanda emeği insan haklarına ihanettir. Gerçek bir kez daha kendileri tarafından itiraf edilmiştir” dedi.

'HEYKELLERİ TUTUKLADINIZ'

Baydemir, insan hakları savunucularının gözaltına alınmasıyla ilgili “Hak isteyen, adalet isteyen herkes hükümet nezdinde teröristtir. Daha birkaç gün önce 11 insan hakları aktivisti gözaltına alındı.  Bugün gözaltına alınan insan hakları aktivistleri Recep Tayyip Erdoğan yargılandığında onun özgürlüğü için kampanya düzenleyen aktivistlerdir” diye hatırlatmada bulundu.

Baydemir, Türkiye'nin adalet ve insan hakları konusunda geldiği noktayı “Heykelleri bile tutukladınız, meydanları kapadınız. Fikir ifade etmeyi şantaj gerekçesine dönüştürdünüz. OHAL devlete değil muhalefete tehdittir” ifadesiyle açıkladı.

Baydemir, Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel’e verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasına “Bir kez daha açığa çıktı ki adalet bu ülkede iktidar partisinin tabelasıdır. Bugünkü hukuk dizaynı HDP’nin tasfiyesi politikasıdır” diye değerlendirdi.

AHMET TÜRK SÖZLERİNE YANIT: 'DEMOKRASİ İÇİN YÜRÜYÜN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görevinden alınan eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkındaki “Hani hastaydı, yürüyor” sözlerine yanıt veren Baydemir, “AKP Genel Başkanı almış kılıcı eline vurmadığı kimse yok. Ahmet Türk için hani hastaydı diyor. Ahmet Türk’ü terörizmle suçluyor. Ahmet Türk’ü şiddetle özdeşleştirme çabası ruh sağlığı yerinde olanların yapabileceği iş değildir. Bizim bir önerimizi var; yürümek sağlığa iyi gelir. Siz de yürüyün Sayın Erdoğan, eşitlik için demokrasi için yürüyün. Bugün ülkenin demokrasisi ölüm döşeğindedir” diye konuştu.


CHP KARAR DEĞİŞTİRDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü sebebiyle bu gece TBMM'de yapılacak olan törene katılmayacaklarını açıkladı. Ağbaba, "AKP genel başkanı himayesindeki törene, genel başkanımız katılmayacak. Darbenin önlenmesinde büyük rol üstlenen bir partinin genel başkanı, 15 Temmuz gecesi yapılacak törene davet edilmiyor; ama AKP var. Çeyrek ortağı parti var" dedi.

Ancak daha sonra açıklama yapan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan Kılıçdaroğlu ve vekillerin gece Meclis’teki törene katılacağını söyledi. Tezcan, CHP liderinin bir konuşma yapacağını da belirtti. Tezcan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:  "Demokrasiyi savunan, ortadan kaldırmayacak, yok etmeyecek ifade edecek her türlü Meclis etkinliğinde yer alacağız. Bu çerçevedeki Meclis törenlerinin dışında olmamız mümkün değil. Bu nedenle 15 Temmuz anmaları çerçevesinde cumartesi günü gündüz Genel kurulda hazır bulunağız. Bugünkü Meclis'e yürüyeceğiz. Resmi tören içerisinde yer alacağız. Sabaha karşı yapılacak liderlerin konuşmasında da sayın genel başkanımız konuşma yapacak. Yani bu programa katılacağız" dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan yaptığı basın açıklamasında parti olarak 15 Temmuz törenlerine katılacaklarını belirterek, "Dün itibariyle davetiye geldi Meclis Başkanlığının davetiyesi. Meclisin kuruluş iradesinin yeniden yaşandığı bir geceydi o gece. Demokrasiyi savunan, ortadan kaldırmayacak, yok etmeyecek ifade edecek her türlü Meclis etkinliğinde yer alacağız. Bu çerçevedeki Meclis törenlerinin dışında olmamız mümkün değil. Bu nedenle 15 Temmuz anmaları çerçevesinde cumartesi günü gündüz Genel kurulda hazır bulunağız. Sayın genel başkanımız orada bir konuşma yapacak. Daha sonra  gece 00.13'te 16 Temmuz sabaha karşı birinci Meclis'te başlayan 00.13'teki yürüyüşte sayın genel Başkanımız ile bütün milletvekillerimiz ile hazır olacağız. Oradan bugünkü Meclis'e yürüyeceğiz. Resmi tören içerisinde yer alacağız. Sabaha karşı yapılacak liderlerin konuşmasında da sayın genel başkanımız konuşma yapacak. Yani bu programa katılacağız" diye konuştu. 


TEPKİ ÜZERİNE GERİ ADIM ATILMIŞTI

Cumhurbaşkanlığı himayesinde TBMM’de yapılacağı açıklanan 15 Temmuz gece anma programında ilk önce Cumhurbaşkanı, Başbakan TBMM Başkanı ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin konuşma yapacağı duyurulurken, kamuoyundan gelen tepkilerin ardından TBMM Başkanlığı geri adım atmak zorunda kalmıştı. TBMM Başkanlığı’ndan dün gönderilen programda 15 Temmuz gece programında “TBMM’de grubu bulunan ve temsil edilen Siyasi Parti grup başkanları”nın konuşma yapacağı bildirilmişti.

Ancak CHP'nin programa "Cumhurbaşkanı" değil AKP Genel Başkanı himayesinde düzenlendiği gerekçesiyle  tepki gösterdiği belirtiliyordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl konuya ilişkin “Bu bir garabet. Sadece özel oturumu bilgilendirmek adına bir davetiye göndereceksiniz. Arkadaşlarımızın açıklamalarından sonra da başka bir davetiye” demişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise CHP olmaksızın planlanmış, suçüstü yakalanınca son anda değişiklik yapılmış bir davet olduğunu belirterek, “Kutlayacaklarsa 20 Temmuz gecesini AKP ve MHP başbaşa kutlayabilir” demişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Lübnan televizyonu OTV'de canlı yayında 'Suriye' kavgası

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa