13 Temmuz 2017 17:46

Danimarka göçe karşı doğum kontrolünü destekleyecek!

Danimarka, gelişmekte olan ülkelere doğum kontrolü için daha fazla destek vereceğini açıklarken bunun 'göç baskısını azaltabileceğini' söyledi.

Paylaş

BBC'de yer alan habere göre Danimarka, gelişmekte olan ülkelere doğum kontrolü için daha fazla destek vereceğini açıklarken bunun “Avrupa’daki göç baskısını azaltabileceğini” savundu.

Kalkınma İş Birliği Bakanı Ulla Tornaes, hükümetin destek programına 14 milyon dolar aktaracağını söyledi. Londra’da bir toplantıda konuşan Tornaes, istenmeyen gebeliklerin dünyanın en yoksul ülkelerinde büyük toplumsal ve insani bedellere yol açtığına dikkat çekerken Afrika’daki nüfus artışını sınırlamanın da önemli olduğunu savundu.

Bu ülkelerde 225 milyon kadının aile planlaması yöntemlerine erişimi olmadığını belirten Danimarkalı bakan, bu yüzden genç kadınların eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

DANİMARKA’NIN ‘GÜVENLİĞİ’ İÇİN

Afrika’daki nüfus artışını sınırlamanın dış politika ve güvenlik politikası olarak Danimarka hükümeti açısından önemli olduğunu belirten Torneas, “Eğer Afrika’da nüfus artışı böyle giderse bugün 1.2 milyar olan nüfus 2050’da 2.5 milyar olacak” dedi ve ekledi:

“Avrupa üzerindeki göç baskısını azaltmanın bir yolu da bazı Afrika ülkelerindeki çok yüksek doğum oranlarını sınırlamaktır.”

Danimarka, diğer AB ülkeleri gibi son yıllarda sığınma başvurularında bir artış yaşadı.

Danimarka Parlamentosu 2016 yılında ülkeye gelip sığınma başvurusu yapanların değerli eşyalarına el konulmasını desteklemiş, bu hamle tüm dünyanın tepkisini çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir'deki cinsel istismar davasında 82,5 yıl hapis

SONRAKİ HABER

Ankara’da İYİ Partinin standına saldırı: Bir kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa