13 Temmuz 2017 17:13

Kavlak: TİS’te son sözü ben söyleyeceğim!

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak 'TİS'te son sözü ben söyleyeceğim' dedi, işçiler hüsranla sonuçlanan anlaşmaları hatırlattı.

Paylaş

Can KAYLAN
Bursa

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 2017 MESS grup sözleşmesi kapsamında Bursa’da bulunan metal fabrikalarından seçtikleri işçi temsilcileriyle bir araya geldi. 

Elegans Toplantı Salonu’nda yapılan etkinlikte konuşan Kavlak, “Bütün işçiler sözleşme sürecinde sözünü söyleyecek. En sonunda sıra bana gelecek, ben de sözümü söyleyeceğim. Benim de böyle bir hakkım var, son sözü ben söyleyeceğim” dedi. 

Taslağa ilişkin kimi maddeleri açıklayan Kavlak, işçilerin en önemli talebi olan ücret zammı oranına ilişkin ise bir açıklama yapmadı. Geçmişte de hep son sözü sendikacıların söylediğini ve sözleşmelerin hüsranla sonuçlandığını hatırlatan işçiler, talepler için birleşip, mücadele etmeden istedikleri sonucu alamayacaklarına dikkat çekti. 

Fabrikalarda yapılan anketlere göre Türk Metal üyesi işçilerin büyük kısmının taslakta kıdem zammı olmasını istediğini belirten Kavlak, “Biz de kıdemli işçinin verdiği yılların karşılığını almasını istiyoruz. Dolayısıyla zam sisteminin ücret zammı+kıdem zammı şeklinde formüle edeceğiz. Üyemiz herkesin kıdem yılına göre ek zam alması demektir bu. Biz de bunun taslağa girmesini istiyoruz” dedi. Ankette öne çıkan diğer maddelerin sosyal yardımlara ücret zammından daha yüksek oranda artış, sözleşme süresinin 2 yıllık olması, zam periyodunun 6 aylık olması olduğunu belirten Kavlak, bu maddelerin de taslakta yer alacağını belirtti.

PAZAR TATİLİ

Banka promosyonu meselesinin çözüleceğini ve herkesin promosyon alacağını söyleyen Kavlak, “Gruplar meselesi çözülecek gruplar 5’e düşürülecek. Aynı grupta olup, aynı yıl ve günde iş başı yapan farklı fabrikalarda çalışan işçiler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Ücretleri tekleştireceğiz” dedi. Kıdem tazminatı hangi yasal düzenleme yapılırsa yapılsın 30 gün üzerinden isteyeceklerini ifade eren Kavlak, “Son olarak pazar günü hafta tatili olmaktan çıkarıldı. Bizler bütün kötü niyetli girişimleri engellemek için üyelerimizin talebiyle ‘hafta tatili pazardır’ diye taslağa yazacağız. Bu bizim mesai hakkımızı koruyacak. Anlattığım tüm maddeler taslağa girecek” dedi. Kazanmak için eylemlere erken başlayacaklarını söyleyen Kavlak, “Herkesin katılmasını önemsiyoruz. Disiplin içinde, birlik beraberlik içinde hareket etmeliyiz. Bize haklarımızı kimse vermeyecek, biz aslanlar gibi alacağız” dedi. 

Kavlak’ın sözlerini gazetemize değerlendiren metal işçileri, verilen sözler ne kadar güzel olursa olsun “Benim de böyle bir hakkım var, son sözü ben söyleyeceğim” ifadesinin gerçeği yansıttığını söyledi. Bekleyerek istemedikleri bir sözleşmeye imza atılmasını engelleyemeyeceklerini ifade eden işçiler, talepler etrafında birliklerini sağlayıp, mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. 2015 metal direnişinden kalan önemli deneyimler olduğunu söyleyen işçiler, her bölümden belirlenecek işçilerin içinde olduğu komitelerin kurulması gerektiğini dile getirdi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Buğday alım fiyatı ton başına 940 lira

SONRAKİ HABER

Grevler yoluyla adalet arayışını sürdürüyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa