13 Temmuz 2017 16:11

Avrupalı aşırı sağcılar Akdeniz'de devriye gezecek

Avrupa’da aşırı sağcıların oluşturduğu ‘Avrupa'yı Savun’ adlı grup mültecilerin gelişini engellemek için Akdeniz’de devriye gezecek.

Paylaş

BBC’den Övgü Pınar’ın haberine göre İtalya, Almanya, Fransa ve Avusturya'dan aşarı sağcıların oluşturduğu "Defend Europe" (Avrupa'yı Savun) adlı grup, deniz yoluyla Avrupa'ya ulaşmaya çalışan mültecileri durdurmak için bir tekne kiraladı.

Grup, denizdeki mülteci teknelerini Libya'ya geri göndermeyi ve mültecilere yardım için çalışan sivil toplum kuruluşlarını engellemeyi amaçlıyor.

İlk olarak Fransa'da ortaya çıkan "Generation Identitaire" (Kimlikçi Nesil) hareketinin diğer Avrupa ülkelerine de yayılmasıyla oluşan grubun internet sitesinde şu duyuru yer alıyor:

"Her hafta, her gün, her saat başı yasa dışı göçmenlerle dolu gemiler Avrupa karasularına akın ediyor. Bir istila yaşanıyor. Bu devasa göç, kıtamızın çehresini değiştiriyor. Güvenliğimizi ve yaşam biçimimizi kaybediyoruz. Biz Avrupalıların kendi memleketlerimizde azınlık haline gelmesi tehlikesi mevcut."

Grup bu nedenle, kiraladıkları tekneyle Libya açıklarında devriye gezerek "Akdeniz'i daha güvenli hale getirme" misyonu edindiğini belirtiyor.

100 BİN DOLAR TOPLADILAR

Aşırı sağcı grup, mültecileri durdurmak için kullanılacak tekneyi kitlesel fonlama yöntemiyle kiraladı. İnternet sitesi üzerinden bağış toplayan Defend Europe, bu yöntemle geçen Mayıs'tan bu yana 100 bin doların üzerinde gelir elde etti.

Grup tekneyle İtalya'nın Sicilya adasından Akdeniz'e açılarak Libya açıklarında uluslararası sularda devriye gezecek. Mülteci botlarını tespit ettikleri anda da Libya Sahil Güvenliği'ne haber vererek göçmenlerin Libya'ya geri götürülmelerini sağlayacak.

Grup ayrıca, denizde göçmenlerin hayatını kurtarmak için çalışan insan hakları kuruluşlarının insan kaçakçılarıyla işbirliği yaptığını iddia ediyor ve bu işbirliğini belgeleyerek ifşa edeceklerini söylüyor.

Defend Europe, "yasadışı göçe" geçit vermeme politikaları sayesinde insan kaçakçılarının "caydırılacağı" iddiasında bulunuyor.

Öte yandan insan hakları savunucuları, bu türden eylemlerin denizde hayat kurtarmak için yürütülen çabaları zora sokabileceğini vurguluyor. Ayrıca mültecilerin Libya'daki göçmen kamplarında insanlık dışı muameleye maruz kaldıklarına ve buralara geri gönderilmelerinin çözüm olmadığına dikkat çekiliyor.

Aşırı sağcı grubun projesine karşı çıkanlar sosyal medya üzerinden bağış kampanyasının durdurulması için kampanyalar başlattı. PayPal üzerinden yapılan bağışların tepkiler üzerine durdurulması üzerine ise Defend Europe kendi internet sitesinden bağış toplamaya devam etti ve bu bağışlarla 40 metrelik bir tekne kiraladı.

Teknenin Cibuti'den Akdeniz'e doğru yola çıktığı ve bu ay içinde faaliyete geçmesinin planlandığı belirtiliyor.

Bu yılın başından bu yana 85 bin göçmen Akdeniz'de kurtarılarak İtalya'ya getirildi. Deniz yoluyla Avrupa'ya kaçmaya çalışırken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bini aştı. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

TİHV'den gözaltındaki 9 aylık hamile Zara Koç için dilekçe

SONRAKİ HABER

Bulgaristan’da NATO tatbikatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa