13 Temmuz 2017 15:51

Şişli Belediyesi’nde 1171 işçiye işsizlik tehdidi

Şişli Belediyesi'ne ait Kent-Yol şirketine bağlı çalışan 1171 taşeron işçi, işsiz kalma tehlikesine karşı eylem yaptı.

Paylaş

Şişli Belediyesine ait Kent-Yol şirketine bağlı çalışan 1171 taşeron işçi, işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları üzerine belediye başkanlığı binası önünde eylem yaptı. Belediye yönetimi yeni dönemde açtığı 1171 kişilik personel alımı ihalesine Kent-Yol şirketini sokmama kararı aldı. Belediye yönetiminin kararını art niyetli olarak nitelendiren işçiler ise, “İşçilerin kazanımı var, şirket değişirse sendikal ve sosyal haklar elimizden alınacak” diyerek tepki gösterdi.

‘TİS DÜZENİNİ ORTADAN KALDIRACAK’

DİSK/Genel-İş, Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın da katılımıyla Şişli Belediyesi önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Genel-İş İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Şenol Erdem, “Bu karar, Kent Yol işçilerinin işlerini tehlikeye sokabilecek, toplu sözleşme düzenini ortadan kaldıracak, örgütlülüklerine müdahale anlamına gelecek son derece antidemokratik bir yaklaşım içermektedir” dedi.

Belediye yetkililerinin işçilerin işsiz kalmayacaklarını ifade ettiğini söyleyen Erdem, “İhaleyi alacak şirketin bu işçileri çalıştırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu durum bir kamu şirketi olan Kent-Yol çalışanlarının taşeronlaştırmanın kucağına atılması anlamına gelecektir” diye konuştu. Belediye yönetimini kararından vazgeçmeye çağıran Erdem, “Kent-Yol şirketini ihaleye girmekten mahrum bırakmamaya çağırıyoruz. Bu çağrıya yanıt alamazsak sendikamız Kent-Yol işçisinin iş güvencesi, örgütlülüğü, toplu sözleşme hakları için her türlü mücadeleyi başlatmaya ve sonuç alıncaya kadar sürdürmeye kararlıdır” şeklinde konuştu.

İŞÇİLER HAK KAYBINA UĞRAMAK İSTEMİYOR

Evrensel’e konuşan bir Kent-Yol işçisi ise “Kent-Yol AŞ'yi personel ihalesine sokmamakla işçileri tehdit ediyorlar. Bu art niyetli yönetimin biz işçiler olarak ellerine koz vermek istemiyoruz. Bu insanların yandaşlarına ve ceplerine birtakım yerlerden para girmesini engellemek istiyoruz. Biz de burada direnişimizi sonuna kadar vereceğiz. İşçinin Kent-Yol AŞ’de kazanımları var. İhale bir başka şirkete verilirse işçiler hak kaybına uğrayacaklar,  sendikal haklarını kaybedecekler, sosyal haklarını kaybedecekler” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Avrupalı aşırı sağcılar, göçmenlere karşı devriye gezecek!

SONRAKİ HABER

'İSPARK’taki yolsuzlukla ilgili suç duyurusunda bulunacağız'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...