13 Temmuz 2017 13:50

TBMM Başkanı'nın Akşener açıklaması 'masum bir teşbih'miş!

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meral Akşener için yaptığı 'Meral Kılıçdaroğlu' açıklamasının 'masum bir teşbih' olduğunu iddia etti.

Paylaş

MHP'den ihraç edilen Eski Bakan Meral Akşener için 'Meral Kılıçdaroğlu' diyen ve büyük tepki çeken TBMM Başkanı İsmail Kahraman adına TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada "Ayaküstü birkaç kişi ile yapılan konuşmada geçen masum bir teşbihin, muhatapları tarafından gündem oluşturmaya ve gündemde kalmaya yönelik art niyetli bir şekilde kamuoyuna yakışıksız ifadelerle yansıtıldığı" öne sürüldü. Açıklamada ayrıca "Taşeronluğa teşne müflis bir siyasetçinin muhatap alınması söz konusu değildir" denildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:  "Ramazan ayında İstanbul'da İş Dünyası Vakfı tarafından düzenlenen iftar yemeği sonrasında Sayın Meclis Başkanımızın ayaküstü birkaç kişi ile arasındaki konuşmada geçen masum bir teşbih, muhatapları tarafından gündem oluşturmaya ve gündemde kalmaya yönelik art niyetli bir şekilde kamuoyuna yakışıksız ifadelerle yansıtılmıştır. 

‘MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ UCUZ VE SEVİYESİZ BİR SİYASİ POLEMİK KONUSU’

Siyasi literatürde makul karşılanacak, siyasi görüşlerin müşterekliğini ifade eden bir teşbihin zorlamayla bir mağduriyet söz konusuymuş gibi paylaşılması, "mal bulmuş mağribi gibi" ucuz ve seviyesiz bir siyasi polemik konusu yapılma çabası kabul edilebilir bir durum değildir. 

İki kişi arasındaki fikir ve siyasi söylemlerdeki paralelliği ifade eden bir teşbihi kişilerin mahremiyeti ve özel hayatı ile ilgili olarak algılamak cahillik veya art niyetliliktir. 

‘MECLİS BAŞKANIMIZA FÜTURSUZCA SALDIRMASI EN HAFİF İFADEYLE EDEP SINIRLARINI AŞMAKTIR’

Toplumumuzun gelenek görenek, örf ve adetlerini göz önüne aldığımızda bir bayanın ağzına alamayacağı, böylesi çirkin sözlerle, Saygıdeğer Meclis Başkanımıza fütursuzca saldırması en hafif ifadeyle edep sınırlarını aşmaktır. 

‘MÜFLİS SİYASASETÇİNİN MUHATAP ALINMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

15 Temmuz hain darbe teşebbüsü öncesinde "Yurtta sulh" ifadesini yaptığı toplantıların tamamında slogan haline getiren, aynı tarihlerde katıldığı televizyon programlarında, milletvekili olmamasına, herhangi bir siyasi partinin genel başkanı konumunda bulunmamasına ve ufukta da seçim olmamasına rağmen "Yakında Başbakan olacağım." ifadelerini kamuoyuyla paylaşan, taşeronluğa teşne müflis bir siyasetçinin muhatap alınması söz konusu değildir. 

Bu açıklama kamuoyunun gerçekleri öğrenmesi ve doğru bilgilendirilmesi gayesi ile zorunlu olarak yapılmıştır.”

NE OLMUŞTU?

Meral Akşener, Ramazan ayındaki bir iftar programında kendisine hakaret ettiğini belirttiği TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a sert bir mektup göndermişti. Akşener “İstanbul’da İş Dünyası Vakfı’nca verilen iftarda, bir grup ortak tanıdıklarımızın olduğu iftar masasında yapılan sohbet esnasında, adımın geçmesi üzerine ‘Şu Meral Kılıçdaroğlu mu?’ dediğinizi esefle öğrendim. Bir kadının soyadının ancak evlilik vasıtası ile değişeceği açık bir gerçek olmasına rağmen, bu kadar alçak ve şerefsiz bir yakıştırmayı yapmışsınız. İslami bilgilere vakıf olmak, aileden dini terbiye almış olmak, hukuk öğrenimi, hac görevini yapmak, en yüksek makamlarda görev yapmak ve geride bıraktığınız 77 yıllık bir ömür görülüyor ki size hiçbir şey kazandırmamış. 28 Şubat döneminde Bakanlar Kurulu’nda görev yapmıştık. Eşim ile hemşeri olmanız nedeniyle bana ‘gelinimiz’ derdiniz. Anlaşılan siz yüce dinimizin ahlak ve faziletinden bir şey almadığınız gibi, Türk örf ve geleneklerinden de bir nasip almamışsınız" demişti. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Suriye ordusu, Deyrezzor öncesi son operasyonunu başlattı

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar ve şantaj iddiasıyla tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa