13 Temmuz 2017 13:30

15. Adalet Nöbeti İstanbul Adliyesi’nde devam etti

Cumhuriyet gazetesinin tutuklanan 3 avukatı için İstanbul Adliyesi’nde başlatılan Adalet Nöbeti 15. haftasında devam etti. 

Paylaş

Cumhuriyet gazetesi soruşturması kapsamında tutuklanan Cumhuriyet gazetesinin avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör'ün serbest bırakılması için her hafta Perşembe günü bir araya gelen avukatlar, bu hafta da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde toplanarak Adalet Nöbeti tuttu. 

Aralarında CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun da bulunduğu çok sayıda avukat Themis heykeli önünde bir süre Adalet Nöbeti tuttuktan sonra adliye önünde konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. 

ORTAK ÖZELLİK: MUHALİF OLMALARI

Avukat Profesör Dr. Rona Aybay okuduğu basın açıklamasında, "Tuttuğumuz  bu nöbet, görünürde, Cumhuriyet gazetesinden üç avukat meslektaşımız Akın Atalay, Bülent Utku ve Mustafa Kemal Güngör içindir. Ama, hepimiz biliyoruz ki, bu üç meslektaşımız aslında birer simge. Aynı durumda ‘adalet’ kavramına aykırı biçimde tutuklanmış durumda olan pek çok öğretmen, yazar, gazeteci, milletvekili ve akademisyen gibi çeşitli mesleklerden insanlar var. Evrensel adalet ilkeleri açısından tutuklanmaları kabul edilemeyecek bu insanların ortak bir özelliği var: Bu insanlar, bir şey yaptıkları için değil, bir şey oldukları için, yani kısaca,  siyasal iktidara muhalif oldukları için demir parmaklıklar arkasına konulmuşlardır" dedi.  (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Mehmet Tüm'den Evrensel'e destek

SONRAKİ HABER

Irkçı saldırıya uğrayan Kürt öğrenciler okulu bıraktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa